Ahogy az Afrikanews arról beszámol, Dangote hétéves futamidejű, ötéves moratóriummal kiegészített, 650 millió dolláros kölcsönt ad a projekt számára.
A komplexum Lagostól nem messze, keletre épül egy tengerparti, mocsaras területen.
A 25 ezer hektáron elterülő komplexummal Nigéria azt szeretné elérni, hogy hosszú távon is megoldódjanak finomító gondjai, illetve az ország növelni tudja petrolkémiai termékeinek exportját.
Ahogy az Origo megírta, Nigéria egész Afrika legjelentősebb kőolajtermelő állama, és OPEC-tagként, világpiaci szerepe sem elhanyagolható. Az ország a közelmúltban viszont komoly problémával kellett, hogy szembenézzen. Nem sikerült ugyanis a finomítók nagygenerálja. Így a nyersanyagban gazdag ország vezetése méltóságán esett csorbaként élhette meg azt – ahogy erről az Origo is beszámolt –, hogy külföldről kellett finomított formában importálnia azt, és nemzetközi cégeket kellett segítségül hívnia a telephelyek karbantartási munkáinak elvégzésére.
Úgy tűnik, a pénz nem lesz akadálya annak, hogy az olajra támaszkodva erősítse meg az ország a gazdaságát. Az üzletember folyósította kölcsön mellett, egy kairói székhelyű kereskedelmi bank 750 millió dolláros besegítésről állapodott meg a Nigéria fejlesztési bankjának szerepét betöltő Bank of Industry-val.
A gigantikus létesítmény szerkezeti munkáinak befejezését – ahogy a kontinens egyik lapja a kivitelezés korábbi szakaszában megírta – 2018 végére tervezik.
A finomító 2019 folyamán pedig megkezdheti a működését.
Ha a termelés eléri a teljes kapacitást, az napi 650 ezer hordó finomított olaj előállítását jelenti.
Ebből bőven jut exportra is, a mennyiség egy részét tengeri vezetékeken, illetve tankereken akarják szállítani a külföldi vevőknek.
A beruházás mintegy 60 ezer nigériainak ad munkát, és 24 ezer főre tehető azok száma, akik a jövőben valamilyen üzemeltetési feladatban részt vesznek majd.
A világ - kapacitásban - legnagyobb olajfinomítóját 12 milliárd dollárból, azaz mintegy 3200 milliárd forintból építik.
Ez az összeg megközelíti Magyarország éves GDP-jének 10 százalékát.