Anna Whitehouse egyike azoknak, akik a rugalmas munkaidő mellett állnak ki. Whitehouse elmondta a BBC-nek, hogy korábban kérte munkaadóját, hogy a megszokott munkaidőhöz képest 15 perccel módosítsák azt, mivel így alkalmazkodni tudna a gyermeke óvodai idejéhez.
„Megtagadták, mivel úgy vélték, ezt a lehetőséget mások is kérnék" – nyilatkozta Whitehouse. Majd hozzátette, hogy emiatt döntött úgy, hogy újságíróként saját blogot indít a tapasztalatairól.
Whitehouse indította el a Flex Appeal névre keresztelt kezdeményezést, aminek célja
meggyőzni a cégeket arról, hogy merjenek kísérletezni a rugalmas munkaidővel,
valamint segítséget nyújt azoknak a munkavállalóknak, akik flexibilis beosztást szeretnének.
Az adatok azt mutatják, hogy a rugalmas időbeosztás jobb mentális egészséghez és nagyobb termelékenységhez vezet"
– tette hozzá Whitehouse.
A YouGov 4 ezer felnőtt bevonásával készült felmérését a McDonald's gyorsétterem-lánc kérte.
A tanulmány megállapította, hogy a legtöbben (37 százalék) reggel nyolc órakor kezdenék inkább a munkát, és délután négykor fejeznék be – a megkérdezettek ötöde pedig inkább reggel hét órakor kezdene.
Továbbá a rugalmas időbeosztás minden korosztály számra fontos volt, beleértve a szülőket vagy a diákokat.
Egy brit álláskereső cég személyzeti vezetője elmondta, hogy azok a vállalatok, amelyek rugalmas munkaidőt biztosítanak, jóval több jelentkezőt vonzanak, de hozzátette, hogy sokkal több ilyen cégre lenne szükség.
Az Egyesült Királyságban a munkavállalóknak 26 hét foglalkoztatás után joga van rugalmas munkabeosztást kérni. A kérelmet írásban kell beadni, megjelölve az okot. Ugyanakkor a munkaadó visszautasíthatja ezt a kérelmet, de ehhez nyomos indokokat kell felhoznia.