Az elmúlt évben egy igen furcsa jelenséget figyelhettek meg a befektetők, ahogy a magas hozamú, komoly kockázattal bíró vállalati kötvények (bóvlikötvények) meglepően ellenállóak voltak a piaci turbulenciákkal szemben. A Bank of America Merrill Lynch elemzője, Oleg Melentyev vette a fáradtságot, és megvizsgálta, miként volt lehetséges, hogy a bóvlikötvények lényegében menedékeszközökké váltak.
Az, hogy az amerikai állampapír menedékeszköz, nem meglepő, hiszen nagyon kevés esély van arra, hogy a világ legnagyobb gazdasága fizetésképtelenné válik, és nem tudja visszafizetni az adósságait.
A bóvlikötvények azonban éppen azért kecsegtetnek magasabb hozamokkal, mert a mögöttük álló vállalatok túlságosan el vannak adósodva és reális esély van arra, hogy csődbe mennek.
Melentyev azonban hangsúlyozza, a magas hozamú kötvénypiac szerepe ebben az évben megváltozott. Ez az eszközosztály ugyanis relatív biztonságban volt, miközben a legtöbb terület tapasztalt kisebb vagy nagyobb turbulenciát – írja a MarketWatch.
Az amerikai bóvlikötvény-piac idén 1,8 százalékkal erősödött, ami bár igen halovány például az S&P 500 részvényindex teljesítményéhez képest, azonban sikerült elkerülnie azt a felfordulást, amely még ma is érezhető a feltörekvő piacokon, illetve a jobb minősítésű kötvények körében. Ezt bizonyítja, hogy
a magas minősítésű vállalati kötvények 2,4 százalékos gyengülést mutattak,
míg a dollárban elszámolt feltörekvő piaci szuverén adósságok 5 százalékos gyengült produkáltak – derül ki a CreditSights adataiból.
Melentyev úgy érvel, hogy a bóvlikötvények meglepően jó teljesítménye három tényezőnek tudható be. Az egyik az amerikai adócsökkentés, a másik a gyengülő kínálat, a harmadik meg az amerikai jegybank fokozatos szigorítása.
A Donald Trump által bevezetett adócsökkentések első körben rendkívül megdobták a vállalati profitokat, ami azt is eredményezte, hogy
az eladósodott cégek különösebb nehézségek nélkül tudták kezelni a hiteleiket a mérlegeikben.
Ez pedig az adósságállomány leépítésével járt, aminek következtében a legnehezebb helyzetben lévő cégek 7,8-szeresre tudták csökkenteni az adósságuk és az adózás előtti eredményük arányát júniusban. Múlt decemberben ez a ráta még 8,4-szeres volt.
A bóvlikötvények piacán a kereslet és a kínálat úgy alakult tehát át, hogy az lehetővé tette, hogy a kockázatos eszközosztály hátszelet élvezhessen a turbulenciák idején is. A kínálat csökkenését mutatja, hogy a teljes bóvlikötvény-kibocsátás az elmúlt időszakban, éves alapon, 22 százalékkal zsugorodott.
Végül az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed folyamatosan, de kiszámítható léptékben emeli az amerikai alapkamatot,
amivel megakadályozza, hogy a szigorítás jelentősebb és hirtelen hatást gyakoroljon a bóvlikötvények hozamaira.
Az erős amerikai makrogazdasági adatokat figyelembe véve a Fed elnöke azt jelezte, idén még két kamatemelést terveznek, jövőre pedig három szigorítás várható. Ezek a kilátások pedig arra ösztönzik a vállalatokat, hogy folytassák az adósságaik leépítését, ami szintén áldást jelent a magas hozamú kötvénybefektetőknek.
Minél tovább tart ez az adósságleépítési folyamat, annál valószínűbb a hitelciklus kitolódása. Ez pedig egyre nagyobb teret enged a Fed számára, hogy normalizálja a monetáris politikáját – foglalta össze a helyzetet Melentyev.