Ha megvalósul, az október elejére, Phenjanba tervezett rendezvény, akkor az lesz első nyilvános nemzetközi blockchain- és bitcoin-eseménye az országnak. Ennek ellenére Észak-Korea neve már korábban is gyakran felbukkant a technológiával összefüggésben az egyes híradásokban.
Ha lenne valamiféle objektív rangsora annak, melyik ország milyen érintettséggel rendelkezik a blockchain-technológiákkal és a kriptovalutákkal összefüggésben, Észak-Korea vélhetően igen előkelő helyen állna azon.
A szankcióktól sújtott, világtól elzárt ország ugyanis egyúttal kiváló számítógépes hekkereket nevelt ki, akik
az elmúlt években rengeteg kárt okoztak a nemzetközi gazdaságnak, vállalatoknak, bankoknak, hagyományos illetve kriptovaluta-tőzsdéknek egyaránt.
A GlobalPost Investigations szerint, az észak-koreai modern számítógépes bűnözés a Reconnaissance General Bureau nevű állami ügynökséghez köthető, amely hírszerzési tevékenységet és fedett műveleteket egyaránt végrehajt a rezsim érdekében.
Az észak-koreai hekkerek bűnlajtstroma pedig - a vizsgálatok és az elemzések szerint - igen impozáns:
Az Egyesült Államok egyik nemzetbiztonsági szakértője jelezte:
az így szerzett pénzeket Phenjan arra használta, hogy abból rakétakísérleti és nukleáris programjait finanszírozza a múltban.
Az elemzők azt is állítják, a Phenjani Tudomány- és Technológiai Egyetem rendszeresen küld felkéréseket neves külföldi szakértőknek, hogy azok blockchain-kurzusokat tartsanak az intézmény diákjainak.
Van olyan oktató, aki el is fogadta a felkérést. Federico Tenga, egy elismert olaszországi bitcon-szakértő 2017-ben több kurzust tartott az egyetem diákjainak.
Tenga elmondta, azt tapasztalta, az észak-koreai diákokat nem elsősorban a technológiával való pénzteremtés foglalkoztatta, hanem az, hogy minél jobban megértsék a bitcoin-bányászat folyamatát, és azt, hogy
ezek a megoldások hogyan integrálódnak a nyugati típusú pénzügyi rendszerbe.
Az oktató szerint a diákokat olyan témák is foglalkoztatták - például külföldi pénzügyi szolgáltatások igénybe vétele -, amelyek különösen érzékenynek számítanak a latorállamban. Tenga elmondta, látta a diákokon, hogy tisztában vannak azzal, mely ismeretanyag alkalmazásával kerülhetik meg a szigorú állami kontrollt az országban, de azt is érzékelte, nem ez vezérli őket.
A vendégoktató szerint mindez nagy kontraszt a világ többi részéhez képest, mivel ezeket a technológiákat máshol sokan egyéni döntés alapján azért használják, mert
megingott a bizalmuk az állami és pénzügyi rendszerekben.
A szakember ugyanakkor azt is hozzátette, a leginkább az lepte meg, ezeknek a diákoknak különösen jó minőségű internetes kapcsolatot biztosítottak, amit többségük arra használt, hogy Barcelona és Real Madrid mérkőzéseket kövessen számítógépén.
Egy ázsiai lap úgy tudja, Észak-Korea első nemzetközi bitcoin-konferenciája kétnapos lesz, és október 1-én és 2-án tartják. Egy névtelenségbe burkolódzó kommentátor azt is hozzátette, a rendezvény egyik célja az, hogy odacsábítsák a technológia meghatározó vállalatait illetve szakértőit, és hogy azok a következő napon, október 3-án, az észak-koreai üzleti elittel is összeismerkedjenek.