A vártnál erősebb nyereségről jelentett szerdán a brit székhelyű Barclays, noha a brexittel kapcsolatos bizonytalanságok és az egyre nehezedő piaci környezet bőven állít akadályokat a bank elé. A vállalat ezzel együtt 1 milliárd fontos (1,29 milliárd dollár) profitot ért el az idei harmadik negyedévben, ezzel pedig lenyomta a 723 millió fontos elemzői várakozást – írja a CNBC.
A vezetés nevében Jes Staley vezérigazgató kommentálta az eredményeket, és kiemelte, a makrogazdasági bizonytalanságok ellenére – melyek közül kiemelkedik a brexit –
a 2018-as év hozza azt a teljesítményt, amelyet a bank a stratégiájában eltervezett.
A vállalat adózás előtti eredménye egyébként 1,46 milliárd font volt, szemben az egy évvel korábbi 1,11 milliárddal.
Emellett a pénzintézet piaci és kereskedési profitja 19 százalékkal bővült a harmadik negyedévben, ami megerősítheti a befektetési banki stratégiát. Ez azért lehet lényeges, mert korábban számos kritika érte ezen a téren a Barclayst egyes aktivista befektetők részéről.
A brit bank egyébként idén korábban, több mint három éve nem látott erős eredményről jelentett, amikor majdnem megháromszorozta az adózás előtt nyereségét a június 30-ig tartó három hónap során.
Ezzel a vállalat egy 18 hónapig tartó igen nehéz időszakot zárt le.
Ezzel együtt a cég komoly átszervezésbe is kezdett. Az elmúlt években, globálisan, 22 üzletágat adott el, valamint 56 ezer fővel csökkentette az alkalmazottainak számát.
Szintén szerdán jelentett a Deutsche Bank, amely viszont továbbra is harcol azért, hogy felpörgesse a mérlegét. A német nagybank 229 millió eurós (262,71 millió dollár) profitról jelentett, amely bár jelentősen felülmúlta a Reuters 149 milliós elemzői konszenzusát, mégis 65 százalékos szakadásnak felel meg éves alapon.
Az adózás előtti eredmény 506 millió eurós volt, szemben az egy évvel korábbi 933 millióval, amiről a bank vezérigazgatója, Christian Sewing azt mondta, a Deutsche újabb mérföldkövet ért el azon az úton, melynek vége egy fenntartható nyereséges működés.
Hozzátette,
a vállalat költségeit kontroll alatt tudják tartani, a bank tőkéje pedig megfelelő mértékben bővül.
Bár a számok látszólag gyengék, nem meglepő a menedzsment pozitív reakciója, hiszen idén 2014 után először zárhat nyereséges évet a német pénzintézet.
A Deutsche egyébként a 2008-as válság óta folyamatosan igen nehéz helyzetben van. A sokmilliárdos büntetések, a növekvő verseny, valamint a zsugorodó piaci részesedés (a kereskedelmi és a befektetési banki ágazatban egyaránt) mind erősen megnehezítették a társaság működését. Ehhez pedig még menedzsmentproblémák is társultak, melyek szintén nem könnyítették meg a hitelintézet lehetőségeit. A Deutsche befektetési banki üzletága 13 százalékos bevételcsökkenést mutatott éves alapon az idei harmadik negyedévben, míg a kereskedelmi banki részleg bevételei 3 százalékkal zsugorodtak.
Az új vezetés átszervezési projektje is fut, aminek értelmében
a bank az idei év végére 93 ezer főre csökkentené az alkalmazottainak számát.
A harmadik negyedévben a dolgozók számának nettó csökkentése 700 fős volt.
A Deutsche részvényei közel 3 százalékot estek szerdán az európai tőzsdenyitást követően, de a bank papírja idén eddig már 41 százalékos mínuszban van.