A teszten, amelyet az EBA az Európai Központi Bankkal (EKB) és az Európai Rendszerkockázati Testülettel (ESRB) közösen folytatott le, a legrosszabbul két brit pénzintézet, a Barclays és a Lloyds szerepelt – húzza alá a CNBC cikke. Emellett gyenge minősítést kapott az olasz Banco BPM is.
A várakozásoknál kedvezőbb besorolást ért el viszont Európa legnagyobb hitelintézete, a Deutsche Bank, amely az előző évben még a 10. legrosszabb helyen állt az akkor vizsgált 51 bank között.
Az előzetes várakozásokhoz képest kedvezőbb képet fest a stresszteszt a két legnagyobb olasz bankról, az Intesa Sanpaolóról és az Unicreditről is, amelyek a középmezőnyben szerepelnének egy esetleges gazdasági sokk esetén.
S noha az utóbbi időben számtalan nyugtalanító vélemény látott napvilágot az itáliai bankszektor állapotáról, az olasz pénzintézetek meglepően jól teljesítenek ebből a szempontból, hiszen átlagosan jobb eredményt értek el, mint spanyol, svéd és belga társaik.
A lefolytatott stresszteszt eredményei alapján az OTP elsődleges alapvető tőkemegfelelési mutatója (CET1) 2020 végén az alappálya mentén 15,8 százalék lenne, míg a stressz-szcenárió esetén 12,4 százalék, szemben a 2017. év végi, IFRS 9 bevezetésének hatását tartalmazó 14,9 százalékos CET1 értékkel. A CET1 mutató a 2018-as stressztesztben 2,5 százalékponttal csökkent a három éves időhorizont (2018-2020) végére, míg a 2016-os stressztesztben a CET1 mutató csökkenése 3,7 százalékpont volt a három éves időhorizont (2016-2018) alatt.