Bár a vámháború és a brexit körüli bizonytalanságok lefoglalják a befektetők figyelmét, csak kevesen néznek le a mélybe, és látják meg, sokkal nagyobb kockázatok fenyegetik az indexeket. A CFRA Research befektetési stratégája, Lindsey Bell a CNBC-nek nyilatkozva figyelmeztetett, gigantikus méretű vállalati adósságállomány halmozódott föl az Egyesült Államokban.
Ráadásul az adósságállomány akkor nőt meg, amikor az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed éppen egy szigorítási ciklusban van, vagyis a kamatok emelkedése csak még tovább növelheti a hitelállományból fakadó kockázatokat.
Több mint 9000 milliárd dollárnyi adósság van kint a vállalatok mérlegeiben, ami igencsak aggasztó szám
– hangsúlyozta Bell.
Emellett az idei év második negyedévében a GDP-hez viszonyított vállalati hitelállomány meghaladta a 45 százalékos szintet, ami új ciklikus csúcsnak számít. Az elemző hozzátette, a megelőző három ciklus során a ráta egyszer sem érte el ezt a mértéket.
Bell aggodalmai egyébként összecsengenek a jegybank volt elnökének, Janet Yellennek a szavaival. Yellen hétfőn, egy New York-i rendezvényen közölte, a magas vállalati adósságállomány még súlyosabbá tehet egy esetlegest piaci mélyrepülést, ráadásul sorozatos bedőléseket eredményezhet szerte a vállalati szektorban.
Annak érdekében, hogy elkerüljük a kellemetlenségeket, Bell szerint arra volna szükség, hogy sokkal alaposabban megvizsgáljuk a cégek egészségi állapotát. A befektetőknek tehát föl kell mérniük a társaságok mérlegeit, illetve a cash flow-kat.
Azt kell tehát látni, hogy az egyes cégek mekkora adósságállománnyal rendelkeznek, és mennyire lesznek képesek visszafizetni azt, ha a kamatok emelkednek
– tette hozzá a szakember.
Bell kiemelte, az alacsonyabb kapitalizációjú papírok mögötti cégek sokkal jobban el vannak adósodva, mint a magas kapitalizációjú vállalatok. Az előbbi kategóriába eső 2000 részvényt tömörítő Russel 2000 index 2,5-szer jobban el van adósodva, mint az S&P 500 index. Ha pedig a Fed még tovább emeli a kamatokat, a hitelfelvételi költségek mellett a vállalati kamatköltségek is fokozódnak majd.
A másik komoly problémát az jelentheti, ha mindeközben a céges profitnövekedések is csúcsra futnak, vagyis elérik a felső határt, ahonnan lefelé vezet út.
A jelenlegi konszenzus szerint a profitnövekedés 7,5 százalékos lesz 2019-ben, ami igen komoly lassulás lenne az idén látott 23 százalékhoz képest.
Bell és a csapata úgy számol, a fordulat után végül 5 százalékon landolhat a növekedési ráta.
Miközben a CFRA Research elemzői felülsúlyozzák jövőre a közműveket és az energiapapírokat, emellett arra számítanak, hogy a technológiai papírok és szépen fognak teljesíteni 2019-ben. Hozzátették, az elmúlt időszak szakadásai után a technológiai részvények igen kedvező értékeltségekre süllyedtek.