Megfelelt a várakozásoknak a hétfőn közreadott 6,6 százalékos növekedési adat, de a gyengülő trendet jól mutatja, hogy a kínai statisztikai hivatal még pénteken lefelé korrigálta a 2017-es növekedési számot is. A legfrissebb közlés szerint 2017-ben a kínai GDP csupán 6,8 százalékkal bővült, szemben a korábban jelzett 6,9 százalékkal.
A 2018-as növekedési ütem 1990 óta, vagyis 28 éve a leglassabb, és a szakértők elsősorban az USA-val folytatott kereskedelmi háború negatív hatásait látják a háttérben
– írja a CNBC.
A negyedik negyedévben egyébként 6,4 százalékos volt a kínai növekedés, ami szintén megfelelt a várakozásoknak. Ez szintén visszaesés a harmadik negyedéves – éves alapú – 6,5 százalékos bővülést követően.
Ezzel párhuzamosan az is kiderült az adatokból, hogy
az ipari termelés decemberben 5,7 százalékkal erősödött, ami viszont lenyomta az elemzők által várt 5,3 százalékot, és meghaladta a novemberi 5,4 százalékos szintet is.
A teljes évre vonatkozó adat viszont 6,2 százalékos növekedést mutat, ami már elmarad az egy évvel korábbi 6,6 százaléktól.
A kiskereskedelmi eladások 8,2 százalékkal erősödtek decemberben – szintén éves alapon –, lenyomva az előzetes várakozásokat, illetve a novemberi 8,1 százalékos növekedési ütemet is.
Noha a kínai kormány és a jegybank várhatóan idén is komoly ösztönzőkkel próbálja majd fokozni a gazdaság teljesítményét,
számos elemző további lassulásra számít 2019-ben.
A Világbank 6,2 százalékos növekedést vár Kínától 2019-ben, míg a Reuters elemzői konszenzusa 6,3 százalékos.
A teljes képhez az is hozzátartozik, hogy sokan nem bíznak a hivatalos kínai adatokban. Az ugyanis régi probléma, hogy nem világos, a kínai kormány mennyire manipulálja az adatközléseket. Éppen ezért több piaci szereplő és elemző is igencsak szkeptikus azzal kapcsolatban, hogy a vezetés nem javítja-e föl a hivatalosan közölt adatsorokat.
Mindazonáltal az elmúlt években a hivatalos GDP-adatok elég stabilak voltak ahhoz, hogy megfelelő iránymutatásul szolgáljanak a kínai gazdaság teljesítményével kapcsolatban
– tette hozzá Julian Evans-Pritchard, a Capital Economics közgazdásza.
A fentiek alapján tehát nem meglepő, hogy az elemzők többsége arra számít, hogy Kína idén is komoly támogatásokkal akarja majd felpörgetni a növekedést. Ennek része lehet adócsökkentés, de a jegybank még tovább vághatja a bankok kötelező tőketartalék-rátáit annak érdekében, hogy több pénz maradjon a bankrendszerben.
A gazdaság lassulása mellett azonban komoly fejfájást okozhat a kínai adósságállomány, melynek teljes mértéke és szerkezete igen nehezen átlátható.
Nem meglepő tehát, hogy korábban érkeztek olyan vélemények, melyek szerint a legfontosabb kockázat Kína számára nem a gazdaság puszta lassulása, hanem a brutális mértékű és kezelhetetlen eladósodottság.