Egynapos rekordnak számító összeget, 83 milliárd dollárnak megfelelő jüant pumpált a kínai központi bank (PBOC) az ország bankrendszerébe, ami arra utalhat, a jegybank megrémült egy esetleges likviditási válságtól. Az elsődleges cél annak biztosítása, hogy a bankok megfelelő mértékben rendelkezzenek pénzeszközökkel. A háttérben részben az áll, hogy idén február 5-én lesz a kínai holdújév, és ilyenkor hagyományosan megnő a készpénz iránti kereslet – írja a CNBC.
A tőkepumpa önmagában még nem meglepő, mert a PBOC az év elején rendre komoly pénzmennyiséggel támogatja a bankrendszert.
A mostani lépés jelentősége azonban egyrészt a rekord mértékében áll, másrészt abban, hogy a jegybank csupán néhány napja csökkentette a bankok kötelező tartalékrátáját,
aminek következtében 116 milliárd dollárnak megfelelő tőke szabadult fel hitelezési célokra.
Ráadásul a kínai vezetés ezen a héten megerősítette, több különböző eszközökkel is élénkíteni akarja a kínai gazdaság teljesítményét, ami fontos jelzés a piacoknak, tekintve a hét elején közzétett, rendkívül gyenge külkereskedelmi adatokat.
A Reuters értesülései szerint egyébként a kínai kormány várhatóan 6-6,5 százalék között határozza majd meg az idei GDP-növekedési célját, amelyet a forgatókönyv szerint márciusban hagy majd jóvá a parlament.
A mostani jegybanki lépés jelentőségét az is mutatja, hogy
a 10 éves lejáratú kínai állampapír hozama nem sokkal a döntés után 3,11 százalékig esett, ami két éve a legalacsonyabb szintnek számít.
A piaci szereplők tehát a kínai gazdaság lassulására számítanak.
A teljes képhez az is hozzátartozik, hogy jelenleg éppen az adófizetési időszak tetőpontja van Kínában, és a bankrendszer teljes likviditása igen gyors ütemben csökken. Miközben tehát a kínai vállalatok már több mint egy éve küszködnek finanszírozási és likviditási nehézségekkel, ezen a héten több mint ezer milliárd dollárnak megfelelő adót is meg kell fizetniük.
Mindazonáltal az elemzői vélemények azt is hangsúlyozzák, hogy a piaci szereplőknek óvatosan kell bánniuk a PBOC szezonális lépéseinek értékelésével.
A Nomura vezető kínai közgazdásza kiemelte, arra számítanak, hogy a jegybank további élénkítéseket fog végrehajtani,
és a mostani lépés is arra utal, hogy a PBOC kiemelt figyelmet szentel a stabilitás megteremtésének annak érdekében, hogy elkerüljön egy esetleges likviditási sokkot.