Hatalmas esést könyvelhetett el Észak-Amerika és Európa a kínai közvetlen működőtőke beáramlásban (FDI) 2018-ban, ahogy tavaly fokozódott a kereskedelmi konfliktus Washington és Peking között. A két térség egészében 73 százalékos volt a csökkenés, azonban mindent összevetve az USA-ban a nettó kínai közvetlen tőkeberuházások negatív tartományba fordultak 2018-ban – írja a CNBC.
Az USA-ba irányuló tőkebefektetések 83 százalékkal csökkentek, ami éles kontrasztot mutat a kanadai helyzettel, ahol 80 százalékos volt a növekedés.
Bár Európa egészét tekintve esés volt megfigyelhető, Németországban, Franciaországban, valamint Spanyolországban növekedést mutatott a kínai FDI.
Az észak-amerikai és európai kínai FDI-üzletek teljes értéke 30 milliárd dollárra zsugorodott 2018-ban, ami jelentős csökkenés az egy évvel korábbi 111 milliárdhoz képest – derül ki a Baker & McKenzie és a Rhodium Group kutatási adataiból. Még ha ki is húzzuk a ChemChina 2017-ben kötött, 43 milliárd dolláros üzletét a Syngentával, az üzletek volumene akkor is 40 százalékos esést mutat.
A szigorodó szabályozói környezet hatására
összesen 14 kínai üzletet kaszáltak el Észak-Amerikában, összesen 4 milliárd dollár értékben, míg Európában a meghiúsult üzletek száma 7, mindösszesen 1,5 milliárd dollár értékben.
Noha számos üzlet most is folyamatban van, a szigorodó szabályozások, a kereskedelmi feszültségek, valamint a kínai beruházási kontrollok egyértelműen keményebb helyzetet teremtettek. Ennek eredményeként a feleknek sokkal alaposabban és mélyrehatóbban kell megvizsgálniuk a feltételeket és a lehetőségeket, illetve széleskörű tanácsadásra van szükségük ahhoz, hogy pontosan lássák, az egyes tervek mennyire megvalósíthatók – olvasható ki következtetésként a Baker McKenzie jelentéséből.