Jóllehet, a 18-70 év közötti, bankszámlával rendelkezők
jelentős része sem az iskolában (46 százalék), sem otthon (72 százalék) nem részesült pénzügyi oktatásban,
a magyar szülők ma már nagyobb figyelmet fordítanak arra, hogy gyermekeiket e téren is felkészítsék az életre. A pénzügyi tapasztalatok tudatos átadásával segíthetjük a későbbi pénzügyi döntések meghozatalát, a változatos élethelyzetekre a jó megoldások könnyebb megtalálását.
A rendszeres zsebpénzzel a gyerekek ösztönözhetőek a takarékoskodásra, az ajándékként adott összegekkel pedig a „bevételek" tudatosabb felhasználására.
Ezzel az egyszerű edukációs eszközzel a magyar szülők több mint fele él is: a legfrissebb felmérés szerint több mint felük (52 százalék) szokott ajándékként, kiemelkedő iskolai teljesítményért vagy az otthon végzett munka jutalmaként pénzt adni gyermekének.
„Bár az OTP Bank kutatásai szerint a felnőtt lakosság pénzügyi tudatossága sajnos még mindig alacsony szinten van, de az új, 2018-as Öngondoskodási Index eredményeit látva bízunk benne, hogy a következő generációk már alapvető pénzügyi ismeretekkel felvértezve kezdik majd el önálló életüket. Az OTP Bank, Magyarország egyik vezető pénzintézeteként kiemelten fontosnak tartja, hogy segítséget nyújtson a pénzügyi edukációban és szolgáltatásaival is elősegítse a mindennapi öngondoskodást"– mondta el Nyitrai Győző, az OTP Bank Megtakarítási Szolgáltatások Főosztályának igazgatója.
Az OTP Fáy András Alapítvány által működtetett OK Oktatási Központok például iskolásokat célzó tréningjeivel veszik ki a részüket a magyarországi és határon túli magyar fiatalok pénzügyi oktatásából. A 27 éves szakmai tapasztalattal rendelkező alapítvány középpontjában a diákok pénzügyi, gazdasági és gazdálkodási ismereteinek bővítése áll.
A trénerek a mindennapi életből hozott példákon keresztül élményalapú és inspiratív pedagógia módszerekkel igyekeznek pénzügyi tudatosságra, pénzügyi alapfogalmakra oktatni a 7-19 éveseket.
A tréning bárki számára elérhető, a részvétel ingyenes;
többnyire iskolai osztályok jelentkeznek, hogy egy-egy napot az alternatív iskola falai között tölthessenek el. Az alapítvány további célja, hogy a közeljövőben a felnőtteknek, valamint a felelős szülőknek is célzott edukációs programokat kínáljon.
A pénzügyi alapfogalmak elsajátítása után, a gyakorlatban is magabiztosabb lehet az ember a pénzügyek világában. Az elméleti ismereteket akár már a gyermekek is elkezdhetik hasznosítani, ha például malacpersely helyett saját bankszámlán, maguk kezelik zsebpénzüket vagy az ajándékba kapott összegeket. Így a gyerekek gyorsabban megtanulhatják, mit jelent a banki ügyintézés, hogy működik a bankkártya, illetve nyomon követhetik pénzük gyarapodását, a felnőttekhez hasonlóan.