A két ország közti megállapodás azt követően jött létre, hogy Pekingben kétnapos találkozón vett részt a német pénzügyminiszter, Olaf Scholz, ahol megbeszéléseket folytatott Liu He alelnökkel, aki Hszi Csin-ping elnök vezető gazdasági tanácsadója is egyben – írja a Reuters.
A felek egyöntetűen megerősítették, hogy fokozni kívánják a makrogazdasági együttműködést a két ország között,
illetve tovább mélyítenék a pragmatikus kooperációt fiskális és finanszírozási területeken, továbbá kiterjesztenék a stratégiai együttműködést is – derül ki a tárgyalásokat lezáró közös nyilatkozatból.
A két ország közti kereskedelem egyébként némileg visszaesett az elmúlt időszakban, ami elsősorban az USA és Kína közti feszültségnek tudható be. Mindazonáltal mindkét fél a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) ernyője alatt kialakult globális multilaterális együttműködés mellett tette le a voksát a megbeszélést követően.
Miközben Scholz a piaci hozzáférés lehetőségeinek fontosságát hangsúlyozta a bankok és a biztosítótársaságok számára, addig Liu hozzátette, ahogy
a világgazdaság lassul, a piaci volatilitás pedig erősödik, a növekvő kockázatok közepette kiemelten fontos a kereskedelmi kapcsolatok szorosabbra fűzése.
Ezzel együtt a német fél azt is kiemelte, Berlin kellő védelmet kíván nyújtani az igen érzékeny német és európai üzleti szektor számára az állami háttérrel megtámogatott kínai cégek felvásárlásaival szemben – különösen a stratégiailag fontos iparágakban.
„Ha szorosan együtt dolgozunk, megtanuljuk értékelni a hasonlóságokat, de felismerjük a különbségeket is"
– jelezte Scholz.
A felek azonban egyetértettek abban, hogy a német-kínai együttműködés mindkét gazdaság számára előnyökkel járt, és elköteleződésüket fejezték ki azzal kapcsolatban, hogy biztosítják a nem diszkrimináló nyílt piaci környezetet, valamint mindkét fél tovább könnyíti a piaci hozzáférést.
Berlin és Peking egyaránt üdvözölte, hogy német biztosítótársaságok teljesen német tulajdonban férhetnek hozzá a kínai piachoz, de a kínai fél azt is kedvezőnek tartotta, hogy a német bankok elsődleges kereskedőként kívánnak föllépni a kínai jegybank nyíltpiaci műveletiben.
A két ország továbbá abban is megállapodott, hogy keresni fogják a kínai Egy Övezet, Egy Út nevű projekt, illetve az Európát Ázsiával stratégiailag összekötő kezdeményezés közti lehetséges szinergiát
– különösen az európai infrastrukturális tervek szempontjából.