Ha azt nézzük, hogy a Google mögött álló Alphabet piaci értéke 760 milliárd dollár, a tőzsdén pedig 42-es ár/profit rátával forog a részvénye, a vállalat egyáltalán nem tűnik alulértékeltnek. Vannak azonban olyan elemzők, akik szerint a jelenlegi árazás messze lebecsüli az Alphabet valós potenciálját. A befektetők ugyanis szinte teljesen figyelmen kívül hagynak egy olyan eszközt, amelynek értéke önmagában is le tudná nyomni a legtöbb tőzsdén kereskedett vállalatot – írja a MarketWatch.
Ez az eszköz pedig az Android operációs rendszer, amely ott van a Samsung vagy az LG telefonjaiban, de rendkívül sok nem Apple okostelefon is ezzel fut szerte a világon.
Összesen 2 milliárd felhasználó telefonján működik az Android, de az Alphabet eddig szinte semmilyen erőfeszítést nem tett annak érdekében, hogy ennek értékét közvetlenül kihasználja
– mondja Jody Chudley, a The Daily Reckoning blog szerzője. Az elemző hozzátette, az Alphabet eddig szándékosan nem élt az Androidban rejlő konkrét anyagi lehetőségekkel, mivel a terv az volt, hogy az Androidon keresztül tereljék a felhasználókat a Google termékeihez.
Mindez azonban hamarosan megváltozhat. Az Alphabet ugyanis tavaly év végén jelentette be, hogy
el fog kezdeni licenszdíjat szedni az európai gyártóktól, melyek előre telepítenek olyan alkalmazásokat, mint a Gmail, a You Tube, a Maps, a Play Store, a Search vagy Chrome.
A kérdés tehát az, pontosan milyen érték lapul az Alphabet zsebében, melyet egyelőre senki nem mért föl alaposan. Chudley szerint egyáltalán nem lenne irreális, ha a cég 15 dolláros díjat szedne be telepítésenként, amennyiben ezt az árat összevetjük azzal, milyen fontosak ezek az alkalmazások a felhasználók számára. Ha pedig azzal számolunk, hogy ezt felszoroznánk évenkénti 1,2 milliárdos darabszámmal, akkor 18 milliárd dolláros járulékos bevételről beszélhetünk az Alphabet számára.
Chudley itt elsősorban Eric Schmidt, a cég egykori vezetőjének 2010-es szavait vette alapul. Schmidt akkor feltette a kérdést: „ha van egymilliárd ember, aki használja az Androidot, akkor miért ne kereshetnénk ezen? Összesen 10 dollárról lenne szó évente, felhasználónként."
Amennyiben 2 milliárd felhasználóval számolunk, akkor ez most 20 milliárdos cash flow-t jelente a cégnek, ami még egy Alphabet kaliberű vállalat számára is elég jelentős összeg
– hangsúlyozta Chudley.
Éppen ezért az elemző szerint jelenleg az Android a világ legértékesebb rejtett eszköze, melyet még nem használtak ki megfelelően. A változás azonban a küszöbön állhat, és ezt a befektetőknek is érdemes lehet figyelembe venniük.