Az elmúlt 15 évben a ruhagyártás globális volumene megduplázódott. Ugyanakkor az idő, amíg viseljük az egyes darabokat, mielőtt kidobásra kerülnének, drasztikusan csökkent, úgy, hogy
évente félmillió tonna műanyag mikroszál mosódik ki a ruhákból.
Ez több mint 50 milliárd műanyag palacknak felel meg, ami így rendkívüli módon növeli az óceánok szennyezettségét. Ezeken segíthetnek azok a textíliák illetve anyagok, melyek természetes összetevőkből készülnek, így a környezetre is kevésbé károsak.
A "Piñatex" a Fülöp-szigeteken termesztett ananász levelekből készült anyag, aminek a termelése sokkal fenntarthatóbb, mint a hagyományos bőré, ráadásul teljesen vegán is.
Kevesebb vizet igényel, és nem szükséges hozzá káros vegyi anyag sem. A fel nem használt levélhulladékot pedig újra lehet hasznosítani, például biomassza vagy műtrágya készül belőle.
A Pennsylvania Állami Egyetemen felfedezték, hogy a tintahal gyűrűfogakban lévő fehérjék mesterséges úton is előállíthatók. Ráadásul a fehérje megerősíti a rostszálakat, képes az öngyógyításra, újrahasznosítható, biológiailag lebomló, és sokkal tartósabb ruhák készítését segítheti elő.
Bár nem minden gyapjúfarm fenntartható módon állítja elő termékét, számos szakember úgy véli, a gyapjú fenntartható, megújuló és biológiailag lebomló anyag, így igen környezetkímélő.
Ráadásul számos juhtenyésztő olyan gyapot előállítási technikát használ, ami csökkenti a levegő szén-dioxid tartalmát.
A gyapottermesztéshez rengeteg víz és növény védőszer szükséges, ugyanakkor már sokkal fenntarthatóbb módszerek állnak rendelkezésre a pamut előállításához. A Better Cotton Initiative olyan gazdákat támogat, akik betartják a fenntarthatósági előírásokat, ezzel a módszerrel a gyapottermesztés 12,5 százalékát fedik le.
Már az ókori Egyiptomban is használták a len rostjaiból szőtt anyagot, a vásznat, mivel tartós, és segít az emberi test hőjének csökkentésében.
A len háromnegyedét Európában termesztik,
ráadásul nincs szüksége növény védőszerekre vagy műtrágyára, és sokkal kevesebb vizet igényel, mint a pamut.
A lyocell fakéregből előállított cellulóz alapanyag, ami biológiailag lebontható és komposztálható, és a gyártási folyamat környezetbarát – az előállításához használt víz újrahasznosítható, és nem szükséges hozzá vegyszer sem.
De a lyocellhez hasonlóan a kenderből, a bambuszból vagy a hínárból is elő lehet állítani vegán, fenntartható és környezetkímélő textíliákat.