A Magyar Nemzeti Bank ötödik alkalommal rendezte meg a Budapest renminbi kezdeményezés című nemzetközi konferenciát, amelynek keretében a hazai és külföldi gazdasági és pénzügyi vezetők és szakértők a magyar-kínai gazdasági, pénzügyi és kereskedelmi kapcsolatok helyzetét és fejlődési irányait vitatták meg.
A jegybank alelnöke újságíróknak elmondta: az MNB szempontjából azért fontos ez a kezdeményezés, mert a kínai fizetőeszköz, a renminbi a világméretű devizává válásában, ezen szerepének erősítésében a magyar jegybank is sokféle módon szerepet játszik.
Ennek elemeként van renminbi az MNB devizatartalékában, van kultúrális együttműködés az intézmények között, emellett az MNB tudományoa területeken együttműködik a Budapesti Corvinus Egyetemmel és a kínai Fudan Egyetemmel – mutatott rá Nagy Márton.
Az MNB alelnöke szerint
a mostani fórum lehetőséget termet arra, hogy a befektetői kapcsolatok és a szakmai képzések erősödjenek Magyarország, a kelet-közép-európai régió és Kína között.
Nagy Márton a tanácskozáson arról is szólt, hogy az MNB maga is hozzájárul az új pénzügyi szolgáltatások térnyeréséhez, az új pénzügyi megoldásokat kidolgozó úgynevezett fintech cégek megerősítéséhez. Nagy Márton rámutatott: ez a tanácskozás jól illeszkedik "Az egy út – egy övezet" kezdeményezés céljaihoz is.
Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára elmondta: soha nem voltak még ilyen erősek a magyar-kínai kapcsolatok.Hónapról-hónapra valamilyen új együttműködési forma bizonyítja ezt, például az is ennek jele, hogy a Kínai Központi Bank nemrég központot nyitott Magyarországon.
Magyar Levente kiemelte: gyümölcsöző együttműködést ígér a következő időszak is a két ország pénzügyi financiális együttműködésében.
A rendezvényen Patai Mihály, a Magyar Bankszövetség elnöke rámutatott: napjainkban a magyar bankrendszer minden tagja növekedni tud, ami egy igen kedvező gazdasági környezetet jelent,
tavaly a magyar GDP majdnem öt százalékkal bővült éves szinten,
és a hazai bankrendszer tagjainak döntő többsége nyereségesen tevékenykedett. A magyar bankok kedvező likviditással rendelkeznek, tőkehelyzetük nagyon stabil.
A Renminbi kezdeményezésen felszólaló kínai oktatók hangsúlyozták: szorosan együttműködnek a Corvinus Egyetemmel, hogy ezen keresztül később a magyar pénzügyi szektorban is több, erősebb kapcsolatot tudjanak majd kialakítani.