A keddi zárásig a Dow Jones Industrial Average részvényindex 0,4 százalékos emelkedést produkált a megelőző két kereskedési napon, ami önmagában egyáltalán nem rossz hétkezdet. Egészen más a kép azonban, ha azt nézzük, az S&P 500 index 1,8, míg a technológiai cégeket tömörítő Nasdaq 2,5 százalékot erősödött.
Ezzel a Dow Jones és az S&P 500 teljesítménye közti rés 1,36 százalékpontos lett a két nap alatt. Olyan pedig elég rég fordult elő, hogy a piac széles körét lefedő S&P 500 egymást követő napokon legalább 0,65 százalékponttal lenyomja 123 éves bluechip indexet.
Utoljára 2009. március 18-án láthattunk egy kétnapos periódust, amikor ez megtörtént
– írja a MarketWatch elemzése.
A Nasdaq esetében nem kell ilyen sokat visszamennünk az időben. A technológiai index ugyanis 2017. október 20-án zárt le egy kétnapos időszakot, amikor 2,29 százalékponttal nyomta le a Dow Jonest – most a két mutató közti rés 2,05 százalékpontos.
A háttérben egy speciális technikai tényező áll, amely azonban jelenleg komoly kérdéseket is felvet. Szemben ugyanis a legtöbb amerikai részvénypiaci indexszel, a Dow Jones súlyozását a részvényárfolyam, és a nem vállalatok a piaci értéke adja. Ez pedig azt jelenti, hogy
ha egy nagyon magas árfolyammal rendelkező vállalattal valami baj történik, akkor az rendkívül komoly hatást gyakorol a szorosan követett mutató teljesítményére
– aránytalanul nagyobb hatást, mint például az S&P 500 esetében.
Mindez pedig rendkívül fontos éppen most, amikor Boeinghez köthető katasztrófa miatt a repülőgépgyártó vállalat részvényei 11,2 százalékot (47,13 dollárt) zuhantak a pénteki zárást követően. A Boeing ugyanis a keddi tőzsdezárással beállított 375,41 dolláros árfolyamával még mindig a Dow Jones legerősebb komponense. Összességében pedig minden 1 dolláros elmozdulás a Dow Jones részvényeinek árfolyamában, durván 6,8 pontos kilengést eredményez a mutató teljesítményében.
A Dow Jones és társai közti rés várhatóan magától szűkülni fog a következő időszakban, azonban a mostani események rávilágítanak egy nagyobb piaci jelenségre.
A Boeing ügye ugyanis igen jól érzékelteti, hogy ha komoly probléma merül föl a nagyvállalatoknál, az eltérő hatásokat gyakorolhat a vezető amerikai részvényindexeknél.
Következésképpen a befektetők mellett az illetékes hatóságoknak is izgalmas szempont lehet, miként reagálnak egy-egy váratlan eseményre, figyelembe véve annak piaci és gazdasági hatásait is.