A Saudi Aramco lazán maga mögé utasította a világ legnagyobb vállalatait a tavalyi nyereségével. A szaúdi olajóriás nettó profitja ugyanis 111,1 milliárd dollár volt a Moody's adatai szerint. Ezzel együtt a Fitch Ratings számításai alapján a kamat- és adófizetés, valamint amortizáció előtti eredmény 224 milliárd dollár volt tavaly. Összevetésképpen,
az Aramco 111,1 milliárdos eredménye annyit tesz ki, mint az Apple, a Google és az Exxon Mobil nyeresége együttesen
– írja a Bloomberg.
Külön izgalmas azonban, hogy az említett két hitelminősítő cég most először értékelte az Aramcót. Ez azért jelentőségteljes, mert mióta az Aramcót az 1970-es években államosították, a pénzügyei lényegében titkosak. Épp ezért van, hogy az elemzők már évek óta vitatkoznak a társaság valódi piaci értékéről is. Főleg, hogy a vállalat már hosszú ideje tervezi a kezdeti nyilvános részvénykibocsátást (IPO), amelyet eredetileg 2018-ra ütemeztek, majd elhalasztották 2021-ig.
Az IPO elhalasztásával azonban az Aramcónak alternatív tőkebevonási lehetőségekre van szüksége.
A cég ennek jegyében kötvénykibocsátásra készül, részben azért, hogy finanszírozni tudja a Sabic nevű petrolkémiai csoport többségi részesedésének felvásárlását.
Az Aramco egyik legnagyobb problémája azonban, hogy túlságosan függ a szaúdi államtól. Ez elsősorban a cash flow-ra helyez jelentős nyomást, mivel a cégnek 50 százalékos jövedelemadót kell fizetnie a profitja után, amihez még egy 20 százaléknál kezdődő, változó mértékű, jogdíj is jön a bevételekre.
A Moody's számításai szerint az Aramcónak 48,8 milliárd dollárnyi készpénze volt a 27 milliárdos – hivatalos – adósság mellett, amivel a cég a hitelminősítőnél az A1-es kategóriába került. A Fitch ezzel párhuzamosan A+ minősítést adott az olajóriásnak, amely szerintük tükrözi a vállalat „szoros kötődéseit" az államhoz. Ennek az is része, hogy a királyság beleszólhat például a termelési szintbe, de hatással van az adófizetés mellett az osztalékokra is.
Tavaly az Aramco 58,2 milliárd dollárnyi osztalékot fizetett ki a szaúdi kormánynak.
Az óvatosabb elemzők emellett arra figyelmeztetnek, hogy ha tartósan alacsony marad az olaj ára, akkor az tartós költségvetési hiányt eredményez Szaúd-Arábiában, ez pedig az Aramco költségvetési helyzetét is érdemben ronthatja. Következésképpen az Aramco szoros kötődései a kormányhoz idővel egyre nagyobb problémát jelenthetnek a társaság pénzügyeire nézve – mondta Neil Beveridge, a Sanford C. Bernstein & Co. hongkongi szakértője.
A minősítések tekintetében az látszik, hogy a Fitchnél elért A+ értékelés egy szinttel marad el a Shell és a Total AA- minősítésétől. A Moody's-nál azonban az Aramco bőven alatta az Exxon Aaa értékelésének.
Az olajóriás emellett több bankot is megbízott azzal, hogy április elejétől kezdje meg a dollárkötvény-kibocsátási roadshowt.
A Bloomberg értesülései szerint olyan papírokat is értékesítene a vállalat, amelyek 3 és 30 év közti lejáratokból vannak összegyúrva.
A legnagyobb kérdés azonban továbbra is az IPO, illetve ennek kapcsán az Aramco piaci értéke. Korábban a vállalatot 2 ezer milliárdos értékűre becsülték, de a globális befektetők fokozatosan csökkentették a várakozásaikat – ami részben hozzá is járulhatott az IPO elhalasztásához.
Mindenesetre a tervek szerint az Aramcónak mindössze 5 százalékát vinnék tőzsdére, és
ha ezzel elérné a 100 milliárd dolláros tőkebevonást, akkor ezzel az olajóriás messze a történelem legnagyobb IPO-ját hajtaná végre.
Egy ilyen üzlet mellett ugyanis eltörpülne az eddigi csúcstartó Alibaba, amely 2014-ben „mindössze" 25 milliárdos IPO-t hozott össze.