A KSH pénteken tette közzé, hogy áprilisban
a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 371 100 forint, közfoglalkoztatottak nélkül számolva 381 700 forint volt, ami 9,0, illetve 7,9 százalékos növekedés az egy évvel korábbihoz viszonyítva.
A nettó átlagkereset a kedvezmények nélkül 246 800 forint, a kedvezményeket is figyelembe véve 254 300 forint volt, 9,1 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Az év első négy hónapjában a bruttó és a kedvezmények nélkül számított nettó átlagkereset egyformán 10,4 százalékkal, a kedvezmények figyelembevételével számított nettó átlagkereset pedig 10,5 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.
A PM államtitkára kiemelte, hogy a versenyszférában 11,4 százalékkal növekedtek a bérek az év első négy hónapjában, nagyobb mértékben, mint a közszférában.
Bodó Sándor elmondta, a kormányzati intézkedések komoly szerepet játszanak a gazdaság élénkítésében. Példaként a szociális hozzájárulási adó július 1-jétől érvényes csökkenését említette, ami bérfejlesztésre is lehetőséget biztosít a munkaadóknak.
Az államtitkár kitért arra, hogy
a bérek minden ágazatban nőttek áprilisban, jócskán az átlag felett teljesített a turizmus, a vendéglátás, az építőipar, valamint egyes gépipari területek.
A kilátásokról szólva Bodó Sándor úgy fogalmazott, a családokat segítő intézkedések az építőiparban komoly lehetőségeket teremtenek. A megfelelő adókedvezményekre, a munkaadók és a munkavállalók által megkötött tartós megállapodásokra a következő időszakban is lehet építeni.
Az ország különböző részein eltérő mértékben ugyan, de jelentős igény van szakképzett munkaerőre, és ez is láthatóan emeli a béreket.
A versenyképes bérek miatt is egyre többen térnek vissza külföldről a magyar munkaerőpiacra – emelte ki az államtitkár.