Az elmúlt időszakban számos tényező támogatta az olajár emelkedését. Az amerikai WTI típusú kőolaj határidős jegyzése közép-európai idő szerint hétfő kora délután 1 százalék körüli emelkedéssel 57 dolláros hordónkénti árfolyamon állt.
Idén azonban a nyersanyag már 27 százalékot izmosodott, noha még mindig nagyjából 13 százalékkal marad el az áprilisban elért 66 dolláros idei csúcsához képest.
Eközben a nemzetközi Benchmarknak számító Brent minimális emelkedés mellett 64 dolláron tartózkodott, de 2019-ben már 21 százalékot erősödött – azonban szintén 13 százalékkal alacsonyabban van az idei, 74 dolláros csúcsához képest.
A környezet tehát jól láthatóan igencsak változékony. A közelmúltbeli emelkedéseket egyaránt fűtötték a nagy kitermelők kibocsátás-csökkentései, de közrejátszottak a növekvő feszültségek a Közel-Keleten, valamint a globális kereslet hanyatlásáról szóló előrejelzések is – írja a MarketWatch.
Ebben a helyzetben kerül sor nemsokára a július elején esedékes OPEC tanácskozásra. A megbeszélés két szinten zajlik majd, mivel egyrészt az OPEC tagjai üléseznek, másrészt a tagok a külső szövetségesekkel is folytatnak tárgyalásokat.
Külön érdekesség, hogy eredetileg június 25-26-án lett volna a találkozó, de áttették július első két napjára.
Részben azért, mert a tagok meg akarták várni a G20 találkozó kimenetelét, részben pedig azért, mert abban reménykednek, hogy addig legalább valamilyen előrelépés lesz az USA és Kína között folyó kereskedelmi tárgyalásokban – mondta James Hatzigiannis, a Long Leaf Trading Group szakértője.
A június végén esedékes G20 tanácskozás jelentősége most abban áll az OPEC számára, hogy tisztább lehet szervezet és szövetségesei (beleértve Oroszországot is) szemében, hogy szükséges-e tovább fenntartani a napi 1,2 millió hordós kitermelés-csökkentést. A projekt idén év elején indult be, és elvileg június 30-én érne véget.
Most azonban az elemzők többsége arra számít, hogy a kitermelés-csökkentés június vége után folytatódni fog.
Ha azonban a piac bármilyen apró jelzést kap arra nézve, hogy további csökkentés jön, akkor azzal ismét erősen megugorhat az olaj ára.
Amennyiben viszont arról születik döntés, hogy nem hosszabbítják meg a visszafogást, akkor az olaj ára csökkenésnek indulhat. Ennek azonban az elemzők szerint jelenleg igen csekély az esélye. Egyetlen olyan helyzet állhat azonban elő, amikor az OPEC megemelheti a kitermelését, és eközben a kínálat mellett az árak is megugranak: ha valamilyen csoda folytán a találkozóig az USA és Kína megállapodásra jutna a kereskedelmi tárgyalásokban – tette hozzá Hatzigiannis.