A hétfőn kezdődő kétnapos OPEC ülés legnagyobb kérdése az, hogy a szervezet és szövetségesei mit kezdenek az elvileg most lejáró olajkitermelés-csökkentési projektjükkel. Az elmúlt fél év során a felek napi 1,2 millió hordóval fogták vissza a kibocsátást, és az ülést időben ki is tolták július első két napjára annak érdekében, hogy megvárják a G20 országok találkozójának eredményét.
Vasárnap azonban a sajtónak nyilatkozva Suhail al-Mazrouei, az Egyesült Arab Emírségek energiaügyi és ipari minisztere azt mondta, valószínűleg meg fogják hosszabbítani a kitermelés-csökkentési programot.
„A jelenlegi piaci körülmények, nézőpontom szerint, megkövetelik a kiterjesztést"
– mondta al-Mazrouei.
A miniszter szavai azt követően érkeztek, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök a hétvégén jelezte, Oroszország megállapodott Szaúd-Arábiával abban, hogy 6-9 hónapos távlatban meghosszabbítják a kibocsátás-csökkentést. Putyin egyébként a G20-as találkozó idején tárgyalt is Mohammed bin Salman szaúdi koronaherceggel.
Ezt erősítette meg Khalid al-Falih szaúdi energiaminiszter is, aki vasárnap jelezte, a valószínű forgatókönyv a kitermelés-csökkentés 9 hónapos meghosszabbítása, de meglátása szerint további mélyebb vágásokra nincs szükség.
Az OPEC tagjai hétfőn ülnek össze tanácskozni Bécsben, majd kedden szélesebb körű tárgyalások lesznek az OPEC+ nevű szövetségi rendszeren belül.
A fenti hírek következtében az olaj ára 2,5 százalék körüli emelkedéseket produkált a hétfői ázsiai kereskedés során. Közép-európai idő szerint hétfő délelőtt a nemzetközi benchmarknak számító Brent és az amerikai WTI olaj árfolyama egyaránt 2,7 százalék körüli pluszban volt. A Brent egyébként már több mint 25 százalékot erősödött 2019 eleje óta, azonban több elemző szerint is megrekedhet a drágulás, köszönhetően a lassuló világgazdasági növekedésből adódó keresletcsökkenésnek, illetve a lendületes amerikai kitermelésnek.
Ráadásul úgy tűnik, igen könnyű tanácskozás jöhet a következő két napban, ugyanis a kitermelés-csökkentés ellen eddig tiltakozó Irán is támogatja a döntést. Az iráni olajminiszter, Bijan Zanganeh hétfőn úgy nyilatkozott a sajtónak, hogy semmi problémája nem lenne a döntés kiterjesztésével. Teherán és az OPEC tulajdonképpeni vezetőjének számító Szaúd-Arábia viszonya azonban nem felhőtlen.
Ahogy ugyanis az USA szankciókat jelentett be Irán ellen, a teheráni vezetés nem nézte jó szemmel, hogy Rijád közeli kapcsolatot ápol Washingtonnal.
A friss amerikai szankciók hatására az iráni olajexport egyébként napi 0,3 millió hordóra szakadt júniusban, szemben a tavalyi áprilisi 2,5 millió hordóval.