Az ohiói Jake Sandt csatornáját eddig 19 millió alkalommal nézték meg, és 63 ezer követővel rendelkezik. A jelenleg 18 éves Sandt a videókból befolyó összegből fedezi egyetemi költségeit. Ám
a hirdetésekből érkezett összegek eltűntek, amiről az alkotó semmilyen figyelmeztetést nem kapott,
és nem ő volt az egyetlen, akinél egy rossz beállítás miatt elapadtak a bevételek.
Az Alphabet által birtokolt videómegosztó platform ugyanis nem küld semmilyen értesítést abban az esetben, ha felfüggesztik egy alkotó tevékenységét, valamint bevételszerzési lehetőségét 30 napra.
Sandt később megtudta, hogy a YouTube szerint irányelvsértést követett el, azonban a youtuber a hatályos amerikai felhasználási törvényeket betartva készítette el videóit.
A csatornatulajdonos számításai szerint legalább ezer dollárt (296 ezer forint) vesztett a leállás miatt.
Sandt-hez hasonlóan járt Alex Beckham is, aki azonban már kapott értesítést arról, hogy a platform letiltotta őt az élő közvetítésekről, majd egy másik levelet, miszerint
újrafelhasznált tartalom miatt elveszik tőle a reklámokból befolyó összeget.
Beckham ráadásul nem egymaga készítette videóit, hanem egy csapattal dolgozott közösen, akik mindannyian részesültek a videók után járó bevételekből.
Bár Beckham csatornája csak rövid időre esett el a bevételektől, számításai szerint így is legalább 150 dollárt (44 ezer forint) vesztett.
A 78 éves David Hoffman csatornáját szintén ugyanezzel az indokkal zárták ki a bevételszerző lehetőségekből. Hoffman számos alkalommal telefonált, e-mailt valamint levelet küldött a YouTube támogatói csoportjának.
Megértjük, hogy többet akar megtudni a pénzszerzési lehetőségek tiltásáról a saját csatornáján, azonban nem tudunk megadni konkrét részleteket arra vonatkozóan, hogy milyen irányelveket sértettek a videók, és a csatorna miért nem felel meg a YouTube partnerprogramjának"
– állt az e-mailben, amit Hoffman válaszként kapott.
Két hónappal később pedig visszaállították a csatorna bevételszerzési lehetőségét, mindenféle magyarázat nélkül.
Az egész olyan volt, mintha elbocsátottak volna"
– nyilatkozta Hoffman.
Sok youtuber azonban semmilyen választ nem kapott a videómegosztótól és csupán akkor értek el sikert, mikor a nagyközönség elé tárták az ügyet, például a Twitteren közzétették a problémát.
Ráadásul a YouTube a kiesett bevételt nem kompenzálja a csatornák tulajdonosainak.
A cég képviselője azt mondta a Business Insider megkeresésére, hogy a téves beállítás következtében elvesztett bevételt nem lehet kiszámítani, ezért nem térítik vissza.
A hibák kiküszöbölésére a cég egy új programot indított, amiben lehetősége van az alkotóknak videóval fellebbezni a tiltó döntések ellen.