Júliusban a kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene a nyers adat szerint 6,9 százalékkal, naptárhatástól megtisztítva 6,4 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakáét. Ez azt jelenti, hogy élénkült a forgalom a júniusi 4,3 százalék, illetve 5,2 százaléknyi növekedést követően - jelentette a KSH.
A KSH részletes adatai alapján látni, hogy az élelmiszer-kiskereskedelem mellett, a nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának bővülése még jelentősebb volt július hónapban:
Az adatok összesítéséből kiderül:
2019 júliusában
az országos kiskereskedelmi üzlethálózat, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalma folyó áron 1066 milliárd forint volt.
Az országos kiskereskedelmi forgalom 45 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 37 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 18 százaléka az üzemanyagtöltő állomások üzemanyag-forgalmában realizálódott.
2019. január–júliusban az előző év azonos időszakához képest, naptárhatástól megtisztítva,
a kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene 5,8 százalékkal emelkedett.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 3,1, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 8,6, az üzemanyag-kiskereskedelemben 7,5 százalékkal nőtt az értékesítés volumene.
A 2015 havi átlaghoz képest 25,1 százalékkal, 2010-hez képest pedig 37,6 százalékkal magasabb a kiskereskedelmi üzletek forgalma. Idén a reálbérek növekedése meghaladhatja a 6,5 százalékot, így folytatódhat a kiskereskedelmi forgalom dinamikus növekedése, azonban ennek mértéke idén 5,6 százalék lehet - emeli ki Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője az adatokat kommentálva.
A kiskereskedelemnek további lökést adhat az új lakások idén és jövőre várható átadási hulláma, valamint a családvédelmi akcióterv is, amit támogat a történelmi csúcs közelébe emelkedő fogyasztói bizalom is.
A háztartások ugyanakkor nem csupán a kiskereskedelemben növelik fogyasztásukat, így a vendéglátás, belföldi turizmus, szabadidő, szórakozás, valamint egyéb szolgáltatások területén is jelentős növekedésre lehet számítani. Az új autó regisztrációk pedig az első nyolc hónapban 10,1 százalékkal emelkedtek, noha tavaly szeptembertől az új károsanyag-kibocsátás mérési szabályozások (WLTP) bevezetése miatt több modell eltűnt a kínálatból, ami átmeneti visszaesést okozott a forgalomba helyezések számában.
A minden ágazatban jelentkező munkaerőhiány miatt a bérek növekedési üteme meghaladhatja a várakozásokat, ami
a fogyasztás, valamint a kiskereskedelmi forgalom még gyorsabb növekedését eredményezheti.
Így dinamikusan folytatódhat a magyar háztartások fogyasztási szintjének felzárkózása az európai átlagszínvonalhoz - teszi hozzá az elemző.
A Takarékbank előrejelzése szerint, jövőre 4 százalék körül várható a kiskereskedelmi forgalom bővülése.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője a júliusi adatokról azt mondta: „A havi kiskereskedelmi növekedéshez képest az élelmiszerek és az üzemanyagok visszafogottabban járultak hozzá a bővüléshez, előbbieknél 4,5, utóbbiaknál 5,3 százalékkal nőtt a forgalom a korrigált adatok szerint. A növekedés motorja a nem élelmiszerek iránti kereslet volt, ebben a termékkörben ugyanis 9 százalékkal nőtt a forgalom júliusban.
Ez nem jelent meglepetést, a kiskereskedelem növekedésében ugyanis régóta fontos szerepet játszanak a nem élelmiszerek, ezen belül is a tartós fogyasztási cikkek forgalmának növekedése".
Az elemző szerint ez több tényezőnek köszönhető. „A korábbi években, negyedévekben a foglalkoztatás bővülése és a nettó reálbérek emelkedése miatt nőtt a nem élelmiszerek forgalma, az idén viszont már a fogyasztási hiteleknél látható bővülés is nagy szerepet kap ebben. Egyelőre a fogyasztási hitelek állománya nem jelent rendszerszintű kockázatot, de hosszú távon a hitelből történő túlzott fogyasztás rizikóssá válhat" – tette hozzá Németh Dávid.
A szakember azt is elmondta, hogy nemzetközi szinten a fogyasztói bizalom a korábbinál kedvezőtlenebb képet mutat. Vannak statisztikák, amelyek a luxustermékek iránti kereslet visszaesését mutatják, emellett az autóeladások Európában, Kínában és Amerikában is csökkenést mutatnak. Ez pedig hatással lehet a magyar gazdaságra és az exportra
A szakember közölte, a mostani kilátások szerint a kiskereskedelmi forgalom az idén 5,5 és 6 százalék közötti növekedést érhet el.