Mi az ETF befektetés és miért olyan népszerű?
Az ETF az „Exchange Traded Fund" rövidítése, amit legelőször Kanadában hoztak létre, 1990-ben. Az ETF jelentése és koncepciója egyszerű – az egész egy követő befektetésről szól.
Alapvetően az ETF befektetés olyan befektetési alapokba történik, amelyek egy adott index teljesítményét kívánják nyomon követni.
Például a Vanguard S&P 500 UCITS ETF célja, hogy nyomon kövesse az S&P 500 Index teljesítményét, ami az 500 legnagyobb amerikai részvényből álló kosár - olvasható az Admiral Markets erről a befektetési eszközről szóló elemzésében.
Sok befektető azonban arra használja az ETF kereskedést (ETF trading), hogy
a diverzifikációból hasznot húzzon, valamint, hogy hozzáférjen az új piacokhoz.
Például előfordulhat, hogy a közelmúltban valaki sokat hallott az AI (artificial intelligence - mesterséges intelligencia) növekedéséről. Azonban nem biztos, hogy megtalálja a megfelelő vállalatot a befektetésre vagy kereskedésre, mivel ez még mindig új terület. Ebben az esetben a befektető számára érdekes lehet a Global X Robotics & Artificial Intelligence ETF, amely arra törekszik, hogy olyan cégekbe fektessen be, amelyek a robotika és a mesterséges intelligencia elfogadásában részesülnek. Így a befektető számára hozzáférést biztosíthat ezekhez a növekvő piacokhoz anélkül, hogy egy önálló vállalatba kellene befektetnie (annak a részvényét megvásárolnia).
Csakúgy, mint a tőzsdén jegyzett részvényeket, az ETF-eket is a tőzsdei nyitvatartás alatt lehet megvenni és eladni. Ugyanúgy, mint a jegyzett részvények, az ETF-ek is napon belüli árral és ticker szimbólummal rendelkeznek. Abban különböznek a vállalati részvényektől, hogy az ETF-ben rendelkezésre álló részvények száma naponta változhat az új részvények folyamatos létrehozása és a meglévő részvények visszavásárlása miatt.
Az ETF piaci értéke rendszerint folyamatosan összhangban áll a mögöttes értékpapírokkal,
ami az ETF részvények kibocsátásával és visszavásárlásával van kapcsolatban. Mivel ezeket az instrumentumaokat az egyéni befektetők számára hozták létre, az intézményi befektetők továbbra is fenntartják az ETF-ek likviditását és nyomon követését azzal, hogy egységeket vásárolnak és adnak el belőlük.
Mivel az ETF árfolyama eltér a mögöttes eszközértéktől, az intézmények egy arbitrázs rendszert használnak azáltal, hogy olyan egységeket hozzanak létre, amelyek az ETF értékét összhangba hozzák a mögöttes eszközértékkel.
Általában az ETF-ek kiváló befektetési lehetőségek. Valós időben vásárolhatók meg és értékesíthetők, akárcsak a részvények, és alacsonyabb kezelési költséggel rendelkeznek
- húzza alá az Admiral Markets elemzése.
Az ETF-ek befektetésként lassan átveszik a befektetési alapok helyét. S bár sokak számára vonzó befektetési konstrukciót kínálnak, de az előnyei mellett természetesen hátrányai is vannak. Nézzük, melyek ezek!
Míg számos területen előnnyel jár az ETF befektetés, van néhány hátránya is, többek között az alábbiak:
Léteznek különböző ETF alapok és ETF részvények, amelyekkel kereskedni lehet, ilyenek például a következők:
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.