A befektetők az elmúlt három hónapban annyira megrémültek a hongkongi tüntetéssorozat hatásaitól, hogy elkezdték kivinni a tőkét más ázsiai pénzügyi központokba. A legfontosabb célállomásnak pedig Szingapúrnak bizonyult.
A Goldman Sachs két elemzője arra jutott, hogy egyértelműen a tüntetéseknek tudható be, hogy az elmúlt hetekben akár 4 milliárd dollárt is áttolhattak a befektetők Hongkongból Szingapúrba
– írja a Business Insider.
Amerikai dollárban számolva tehát 3-4 milliárd dollárnyi tőke mozdult meg az elmúlt három hónap során. Az elemzők azt is kimutatták, hogy Hongkongban a helyi devizabetétek augusztusban 1,6 százalékkal zsugorodtak, ami a legnagyobb csökkenés volt eddig 2019-ben.
A banknál hozzátették, a jelenlegi trend várhatóan folytatódni fog, ahogy a tüntetések folytatódnak. Különösen izgalmasak lesznek majd a szeptemberi számok a hongkongi tőkekiáramlási/likviditási mutatók kapcsán. Ezekből lesz majd látható ugyanis, hogy az ősz első hónapjában milyen mértékben folytatódott a tőkekiáramlás a városállamból.
Mindeközben Hongkongban széles körben felfordulást okoz a tüntetéshullám a gazdaságban. Korábban érkeztek azzal kapcsolatban elemzések, hogy a turizmust is súlyosan érinti a felfordulás.
A hongkongi tőzsde ezzel együtt 17,9 százalékot zuhant júliusban.
A Bloomberg pedig korábban arról írt, a Szingapúrban elhelyezett devizabetétek 9,3 milliárd dollárral emelkedtek augusztusig. Az erősödés jelentős része júliusban és augusztusban jött össze, amikor 64 százalékos volt az emelkedés.
A hongkongi tüntetéshullám egyébként eredetileg egy olyan törvénytervezet ellen kezdődött, amely lehetővé tette volna a kiadatást Kína felé. Mára azonban a megmozdulásokat már az általános elégedetlenség fűti.