Fontos döntés született pénteken az olajpiac jövőjéről, miután az OPEC és szövetségesei kétnapos tanácskozást tartottak Bécsben. A megállapodás eredményeként az úgynevezett OPEC+ kollektíva 2020 márciusáig napi 500 000 hordóval fokozza az eddigi kitermelés-csökkentését.
Az új egyezség következtében tehát a szervezet és külsős szövetségesei (beleértve Oroszországot) összesen napi 1,7 millió hordóval fogja vissza a kibocsátását.
A következő felülvizsgálat tavasszal lesz, amikor március 5-6-án újra összeülnek a felek – írja a CNBC.
Nem meglepő, hogy az olajár ralizni kezdett a döntés bejelentése után. A nemzetközi benchmarknak számító Brent és az amerikai WTI olaj hordónkénti árfolyama egyaránt 2 százalék körül emelkedett péntek délután. Közép-európai idő szerint hétfő délelőtt jött némi negatív korrekció, és mindkét nyersanyagtípus 0,5 százalék körüli mínuszban állt.
Ezzel együtt az idei év eddig nem alakult túl erősen az olaj számára.
A Brent idén nagyjából 15 százalékot esett az áprilisi csúcsához képest, míg ugyanebben az időszakban a WTI hozzávetőleg 12 százalékot gyengült.
A mostani OPEC-döntés kapcsán a szaúdi energiaminiszter, Abdulaziz bin Salman herceg elmondta, az országára eső kvóta 167 000 hordós csökkentés lenne, de hozzátette,
Szaúd-Arábia várhatóan önkéntesen még 400 000 hordóval vágja vissza a kibocsátását.
Ennek eredményeként a szövetség el tudná érni a napi 2,1 millió hordós napi kitermelés-csökkentést.
További érdekesség volt a tanácskozáson, hogy az OPEC tulajdonképpeni vezetőjének számító Szaúd-Arábia ragaszkodott ahhoz, hogy az eddigi túltermelő országok (Irak és Nigéria) is csatlakozzanak a mostani megállapodáshoz.
Az orosz energiaminiszter emellett jelezte, országa számára a kvóta napi 300 000 hordós csökkentés lenne 2020 márciusáig, de ez nem tartalmazza a gázkondenzátumokat.
A szövetség korábban azt követően kezdett kitermelés-csökkentésbe, hogy 2014 közepén az olajár összeomlott.
A szervezet legnagyobb problémája viszont az, hogy az USA nem része a megállapodásnak, aminek következtében az amerikai palaolaj-kínálat exponenciálisan bővül.
Az Egyesült Államok pedig mára a világ legnagyobb olajkitermelőjévé nőtte ki magát, napi 12,3 millió hordós kibocsátással – szemben a tavaly mért 11 millióval. Ezzel együtt viszont már vannak arra vonatkozó jelek, hogy az amerikai kitermelés-növekedés lassul, ráadásul a világgazdaság általános gyengélkedése, illetve az amerikai-kínai kereskedelmi háború megint azzal fenyeget, hogy felborítja az egyensúlyt az olajpiacon.