Az OPEC sem menti meg az olajárat a zuhanástól

Dél-Kínai-tenger, olaj- és gázlétesítmények, olaj, gáz
The semi-submersible drilling rig "FRIGSTAD SHEKOU", now called "Bluewhale I" is extracting marine natural gas hydrate trapped in icelike crystals in the seabed of the Shenhu Area of the Northern South China Sea, 9 June 2017. China is talking up its achievement of mining flammable ice for the first time from underneath the South China Sea. China started to test marine natural gas hydrates on May 10, and has produced 210,000 cubic meters marine natural gas hydrates. The fuel-hungry country has been pursuing the energy source, located at the bottom of oceans and in polar regions, for nearly two decades. The test drilling and production operation conducted in the region this month by China International Marine Containers Group and China National Petroleum Corp lays a solid foundation for commercial use of the resource-known as marine natural gas hydrate-before 2030, said Li Jinfa, deputy director of China Geological Survey, which is under the ministry. China's minister of land and resources, Jiang Daming, said that the successful collection of the frozen fuel was "a major breakthrough that may lead to a global energy revolution," according to state media.
Vágólapra másolva!
Még akkor is könnyedén a mélyben maradhat az olaj árfolyama, ha az OPEC tovább csökkenti a kitermelését – mondja az S&P Globak Platts elemzője. A szakértő szerint áprilisig nem várható a nyersanyag érdemi fölpattanása.
Vágólapra másolva!

Az sem mentené meg rövidtávon az olaj árfolyamát, ha az OPEC napi 600 000 hordóval tovább csökkentené a kibocsátását – mondta a CNBC-nek az S&P Global Platts szakértője. Kang Wu úgy látja, áprilisig még legalább alacsony szinteken foroghat a nyersanyag.

Az elemző szerint a háttérben a kínai koronavírus-járvány áll, mivel a kialakult negatív hangulat erősen csökkenti a globális olajkeresletet.

Következésképpen az olajár a következő hetekben még folyamatos lefelé ható nyomás alatt marad, főleg ha tartósan zárva maradnak a kínai vállalatok, a légitársaságok pedig továbbra is törlik a járataikat.

Noha a koronavírus pontos gazdasági hatásait egyelőre nem lehet fölmérni, az OPEC már lépett, és visszafogta a globális olajkeresletre vonatkozó kilátásait. Kína esetében a szervezet úgy számol, hogy az idei év első felében napi 0,2 millió hordóval maradhat el a kereslet a korábban várttól.

A Brent típusú olaj hordónkénti árfolyamának alakulása Forrás: Investing.com

A nemzetközi Brent olaj hordónkénti árfolyama 2,75 százalék körüli eséssel 51,40 dollár körül, míg az amerikai WTI szintén 2,75 százalék körüli mínusszal 47,40 dollár körül forgott.

Az elemző által említett 600 000 hordós számot az alapozza meg, hogy amikor az OPEC egy bizottsága február elején összeült, a hírek szerint előkerült a fenti szám.

Wu és csapata úgy számol, erre a csökkentésre minden esély megvan, ha legközelebb (március 5-6-án) tanácskozik a szervezet.

A szakértő hozzátette, a jelenlegi készleteknek egyelőre még ki kell futniuk, vagyis az árak tekintetében arra lehet számítani, hogy márciusban és áprilisban még alacsonyan marad az olajár, de nyáron már elkezdhet erősödni az árfolyam.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!