Még nincs vége az olajár csökkenésének

Dél-Kínai-tenger, olaj- és gázlétesítmények, olaj, gáz
(181127) -- BEIJING, Nov. 27, 2018 (Xinhua) -- A cargo ship loaded with oil and gas anchors in the sea area of Maoweihai of south China's Guangxi Zhuang Autonomous Region, Dec. 18, 2017. China's petroleum and chemical industry has generated some 712.1 billion yuan in total profit over the first nine months of 2018, up 45.2 percent from the same period of last year. With a total asset of 12.75 trillion yuan, up 6.1 percent over the same period last year, the sector has seen its asset-liability ratio fall by 1.16 percentage points to 54.19 percent. The sector's profit rate climbed up by 1.56 percentage points to 7.43 percent, thanks to the solid improvement in the operation efficiency of petroleum and natural gas exploration business as well as the good development momentum in oil refining and chemical industry. The overall prices of petroleum and natural gas surged by 24.6 percent during the January-September period, while those for chemical raw materials and chemical products jumped by 7.2 percent. The industry's total exports during the same period went up by 22.8 percent to 521.66 billion yuan. The growth rate was 8.6 percentage points higher than the same period of last year. Fixed assets investment in chemical raw materials and chemical manufacturing rose by 1.7 percent, the first increase since the end of January but lower than the 5.4-percent national average growth for industrial investment, according to the figures of the National Bureau of Statistics. (Xinhua/Zhang Ailin)(gxn)
Vágólapra másolva!
Noha az olajár az elmúlt időszakban jelentős emelkedést mutatott, a Goldman Sachs elemzői szerint még korai arra számítani, hogy tartós lesz a drágulás. Mi több, a banknál úgy vélik, hogy hamarosan akár 20 százalékos további esés várható. Ez pedig az amerikai palaolaj-termelőket is igen nehéz helyzetbe hozhatja.
Vágólapra másolva!

Az elmúlt hónap komoly emelkedést hozott a nemzetközi kőolajpiacon, azonban a Goldman Sachs elemzői figyelmeztetnek, már látszik a negatív korrekció a horizonton. Ahogy ugyanis az olajár elérte a hordónkénti 40 dolláros szintet, több olyan kitermelőnek is megéri visszatérni a piacra, akik eddig az alacsony árfolyam miatt leálltak, mert nem volt nyereséges a működésük. Ez viszont a kínálat komoly megemelkedését hozhatja magával, ami beindíthat egy 15-20 százalékos negatív árkorrekciót – mondta Jeffrey Currie, a Goldman Sachs nyersanyagpiaci elemzőcsapatának vezetője.

Következésképpen a banknál óvatosan kezelik az elmúlt időszakban tapasztalt ralit, és egyelőre hezitálnak azzal kapcsolatban, hogy javasolják-e a hosszú távú emelkedésre fölvett pozíciókat az olaj piacán.

Hozzátették, a probléma az, hogy az olajár emelkedése túlságosan „előreszaladt", és nem tükrözi a piaci fundamentumokat. A készletek ugyanis még mindig jelentősek, miközben a kereslet talpra állássá sokkal lassabb, mint a drágulás üteme. Következésképpen a Goldman szerint a korrekció egyszerűen azt tükrözné, hogy az olajár reagál a piaci realitásokra.

Megoszló vélemények

Ha a Goldman előrejelzését összevetjük más elemzői véleményekkel, az látszik, hogy a szakértők igen vegyesen látják az olajpiac jövőjét. Míg a Goldman úgy számol, hogy a Brent típusú olaj hordónkénti árfolyama már a következő hetekben visszatérhet a 35 dolláros szintig, addig a Moody's például 45-65 dolláros árfolyamot vár középtávon.

A Brent típusú olaj hordónkénti árfolyamának alakulása Forrás: Investing.com

Abban egyébként egyetértés van a szakértők körében, hogy az idei év átlagára 35 dollár között mozoghat, de a további időszakra nézve már megoszlanak a vélemények. A japán MUFG bank például sokkal optimistább az olajpiac talpra állásával kapcsolatban. Bár a pénzintézetnél is úgy látják, hogy a jelenlegi rali nem indokolt az olajpiac állapotához viszonyítva, a kínai import erőteljes talpra állása mégis arra utal, hogy folyamatosan erősödik a piac keresleti oldala.

Ezzel párhuzamosan a norvég Rystad Energy elemzői arra számítanak, hogy az olajár ebben a hónapban továbbra is a 40 dolláros szint körül mozoghat. A cég szakértői szerint a legfontosabb kérdés az, hogy alakul az amerikai kitermelés, illetve, hogy az OPEC és külsős szövetségesei mennyire tartják magukat a kitermelés-csökkentési megállapodáshoz.

Veszélyben a palaolaj?

Mindazonáltal a napokban egy újabb jelentés hívta föl a figyelmet arra, hogy bajba kerülhetnek az amerikai palaolaj-kitermelők, ha a nyersanyag ára nem tér vissza a korábbi szintekre.

Jelenleg ugyanis az olajár még mindig túl alacsony a palaolaj-kitermelőknek, akik igen magas költségekkel dolgoznak.

Ezzel együtt viszont az Economics and Peace (IEP) jelentése rámutatott, egyes országokban jól láthatók a pozitív trendek, amelyek megtámogathatják az olaj árfolyamát is. Kína, Indonézia, Oroszország, Mexikó, valamint Ausztrália ugyanis igen jó gazdasági helyzetben vannak ahhoz, hogy vezessék a talpra állást, ami reményt adhat az amerikai palaszektornak is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!