Árat csökkent a legnagyobb gyémántipari kitermelő

gyémánt ékszer kő
A buyer checks the quality of an 8,6 carat diamond during the International Diamond Week (IDW) in the Israeli city of Ramat Gan, east of Tel Aviv on February 14, 2017. Some 400 buyers from 30 countries and over 200 diamond companies are exhibiting from Israel and abroad at the sixth International Diamond Week in Israel (IDWI) at the Israel Diamond Exchange (IDE). / AFP PHOTO / JACK GUEZ
Vágólapra másolva!
A világ legnagyobb gyémántkitermelőjének számító De Beers úgy döntött, csökkenti az árait, amitől a vállalat az eladások felfutását reméli. Az elmúlt hónapokban ugyanis szinte teljesen lebénult a szektor, ami a bányacégeknek is komoly kieséseket jelent.
Vágólapra másolva!

A De Beers közölte az ügyfeleivel, hogy majdnem 10 százalékkal csökkenti a nagyobb gyémántjainak árait a hét elejétől – értesült a Mining.com. A vállalat hivatalosan nem kommentálta az értesüléseket.

Az elmúlt időszakban az orosz rivális Alrosa is igyekezett olyan intézkedéseket hozni, amelyek megvédhetik a gyémántok értékét, miután a koronavírus-járvány miatt az egész iparág lényegében leállt.

Az Anglo American alá tartozó De Beers és az Alrosa az idei második negyedévben összesen 130 millió dollárért tudott csupán nyers gyémántot értékesíteni,

ami hatalmas zuhanás az egy évvel korábban elért 2,1 milliárd dolláros értékhez képest.

Egyre népszerűbbek a mesterséges gyémántok

Fokozatosan egyre nagyobb teret nyernek a drágakőpiacon a szintetikus, laborban előállított gyémántok, ahogy az eredeti drágakövek iránti kereslet folyamatosan csökken. A fogyasztók ugyanis egyre nagyobb figyelmet szentelnek a gyémántpiac környezeti és társadalmi hatásainak. Az elmúlt időszakban egyre népszerűbbek lettek a szintetikus, mesterségesen előállított gyémántok, mivel a fogyasztókat egyre inkább aggasztják az eredeti drágakövek bányászatának kedvezőtlen hatásai.

A De Beers egyébként csak az 1 karátosnál magasabb értékű gyémántok árait csökkentette. A kisebb kövek árai maradtak, mivel ezekre olyan kicsi a kereslet, hogy itt a kedvezménytől nem várható az eladások érdemi növekedése – mondták az ügyet ismerő források.

A piac befagyására utal az is, hogy a nagy gyémántcsiszolók február óta alig vásároltak, a készleteik pedig kezdenek kifogyni.

A valódi talpra állás pedig azon múlik, hogy a vásárlók mikor térnek vissza az ékszerboltokba.

Kínában például már elkezdett nőni a kereslet, de az amerikai lassulás továbbra is súlyosan érinti a szektort. Az Egyesült Államok továbbra is a legfontosabb piacnak számít, itt valósul meg ugyanis az eladások majdnem fele.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!

Mindent egy helyen az Eb-ről