A fa minden évben más helyről származik. Az idei, 23 méter magas és 11 tonnás norvég fenyő nemrég 298 kilométeres utat tett meg a kivágás helyéről, a New York államban lévő Oneontából a Rockefeller-központig, ahol november 14-én állították fel.
A karácsonyfa nyolc kilométer hosszú fényfüzérből álló díszkivilágítását december 2-án kapcsolták fel, ünnepélyes keretek között.
A képre kattintva galéria nyílik meg:
A fények felkapcsolásának sajátos rituáléja alakult ki az évtizedek során, az eseményt és a hozzá kapcsolódó látványos show-műsort minden évben rengetegen kísérik figyelemmel a helyszínen és a televízió előtt ülve. Az idén azonban nézők nem lehettek jelen, csak tévéközvetítésen lehetett követni az eseményeket.
Ahogy az Origo megírta, a fa felállításához ezúttal érdekes közjáték kapcsolódott, ugyanis
a fenyőt odaszállító munkások egy apró baglyot fedeztek fel, és mentettek ki a karácsonyfa ágai közül.
A halálra rémült madarat ezután egy közeli madárrezervátumba vitték ápolásra, ahol a Rockefellernek elnevezett baglyot megitatták, és annyi egeret adtak neki, amennyit csak meg tudott enni, mivel a fa háromnapos szállítása alatt végig éhezett.
Ez a nem várt, de a médiaközvetítések révén tömegeket lázba hozó fejlemény némiképp ellensúlyozta azt a sok kritikát, ami a fenyőt idén a közösségi médiában érte szerény külseje és ritkásan nőtt ágai miatt. Sokak szerint - alaposabban megnézve - feltűnő, hogy a norvég lucfenyő kicsit megviselt.
Az alsó ágak hiányosak, csupaszok, erőtlenül lógnak csak, mintha a fa most mászott volna elő a zuhany alól, kissé másnaposan
- adtak hangot néhányan észrevételüknek.
Volt, aki szerint a fa egyenesen a megfelelő „tisztelgés" egy olyan év előtt, amit mihamarabb jó lenne elfelejteni.
Ez a valódi 2020. A Rockefeller-központ karácsonyfája olyan, mintha saját maga vágta volna a haját a karanténban"
– írta Twitter-oldalán Chris Ryan zongorista a karácsonyfa felállítására reagálva.
Érdemes felidézni a faállítás történetének néhány mozzanatát ahhoz, hogy megértsük, miért van ekkora jelentősége az amerikaiak számára a Rockefeller-központ karácsonyfájának.
A világ egyik legnagyobb médiafigyelmét élvező karácsonyfája különleges történelemmel rendelkezik.
Az első, papírgömbökkel, tobozokkal, áfonyafüzérekkel és konzervdobozokkal díszített karácsonyfát a nagy gazdasági világválság kellős közepén, 1931 szentestéjén állították fel a Rockefeller-központ épületegyüttesén dolgozó munkások, és mindössze hat méter magas volt.
Ekkor az épületeknek még csak az alapjai voltak meg, és ezek a kétkezi munkások a hálájukat szerették volna kifejezni az aprócska karácsonyfával: hálásak voltak, hogy a válság idején volt munkájuk és volt mit a családjuk karácsonyi asztalára tenniük.
A fa azóta is a túlélés, az újrakezdés jelképe.
1933 volt az első olyan év, amelytől kezdve minden esztendőben került fenyő a Prométheusz-szobor közelébe. A díszkivilágítás meggyújtásának ceremóniáját először 1951-ben közvetítette a televízió. A műsorban ilyenkor mindig az adott év legnagyobb sztárjai, felfedezettjei szerepelnek.
A karácsonyfa kezdetektől fogva kötődik az amerikai hazafiassághoz. 1942-ben például három, kisebb méretű fát állítottak a szervezők, amelyeket a világháborúban részt vevők tiszteletére az amerikai zászló színeibe öltöztettek. Majd 1944-ben a karácsonyfa a háború miatti általános elsötétítés szabályainak megfelelően kivilágítatlan maradt. 2001-ben pedig ismét hazafias színekbe öltözött a szeptember 11-i terrortámadások emlékére.
A fa csúcsát egy 25 ezer kristályt tartalmazó Swarovski-csillag díszíti, amelynek magassága három méter, a súlya 250 kilogramm.
A karácsonyfa teljes világítását energiatakarékos LED-égők biztosítják, amelyeket a Rockefeller-központ tetején található napelemek táplálnak.
A karácsonyfa paraméterei szintén különlegesek: a kiválasztott fenyő nem lehet 20 méternél alacsonyabb, de legfeljebb harminc méter magas lehet, mert különben a szállítójármű nem férne el Manhattan utcáin. Az ágainak elég sűrűnek kell lenniük ahhoz, hogy megtartsák az égőket és a hatalmas csúcsdíszt, viszont elég keskenynek ahhoz, hogy a fa átférjen a Manhattanbe vezető alagutakon és hidak alatt.
A karácsonyfát már valamennyi lehetséges módon szállították, az adottságainak, származási helyének megfelelően.
Érkezett már teherautóval, úszott a Hudson-folyón, és jött repülőn is.
A legtöbbször New Englandből, illetve a szomszédos két államból, New Jersey-ből vagy Connecticutból érkezett a központ karácsonyfája. A leghosszabb utat eddig az a fa tette meg, amelyet Kanada ajándékozott New Yorknak, még 1971-ben.
Évente mindig más városból, és minden esetben önkéntes felajánlásként érkezik.
Magyar vonatkozás, hogy 2013-ban az 1956-os magyar emigráns, Joe Balku ajándékozta a központnak a fenyőt.
Mindig éjszaka szállítják a városban, amikor viszonylag kisebb a forgalom. A felállításnál, a formára vágásnál jelen lenni különleges élménynek, kiváltságnak számít.
Az ünnepélyes gyertyagyújtási ceremóniára minden évben a Hálaadás napja utáni első szerdán kerül sor.
A fenyő az ünnepi időszakban hajnali fél 6-tól este 11.30-ig marad kivilágítva, míg karácsony első napján 24 órán keresztül csodálható meg teljes pompájában. Végül január 3-án távolítják el a helyszínről.
Forrás: Travelo.hu, Rockefellercenter.com, The culture trip, a New York Times, A tengerentúlról jelentem