A múlt század magyar szélhámosainak sorában egy Kecskeméty Győző nevű fiatalember az első helyen áll. A 22 éves hivatalnok 1901-ben 588 ezer koronát, mai értékén közel 200 millió forintot lopott el a fővárostól. A fiatal tisztviselő hidegvérrel, a vele utazó altisztet kétszer is átverve úgy eltűnt, hogy soha nem akadtak a nyomára. Szinte kémfilmbe illő krónikája van annak, hogy a későbbi körözése szerint "beteges kinézetű", de annál dörzsöltebb, és hidegvérű férfi, hogyan lopta el a kerületek adóbefizetéseit az alatt az idő alatt, amíg azokat az adóhivatalból a Városházára szállították.
A férfi a budapesti kerületek teljes negyedévi befizetésével lépett meg, később csupán azt az 500 koronát tudták rajta behajtani, amit tisztviselőként egyfajta óvadékként tett le arra az esetre, ha esetleg kárt okozna. A múlt század elején ugyanis a hivatalnokok még a fizetésük kétharmadával feleltek az ügyfelek pénzéért.
Az egyes munkakörökben jelentkező anyagi felelősségnek ugyanis több évszázadra visszanyúló előzményei voltak. Kecskeméthy Győző ugyanebbe a rendszerbe került be akkor - családtagjaihoz hasonlóan -, amikor pénztárosi gyakorlata és jogi tanulmányai alapján, megkapta azt a fontos pozíciót a fővárosi adóhivatalnál, aminek előnyeit kihasználva,
a magyar kriminalisztika egyik lenagyobb sikkasztását elkövette.
Már az 1700-as években is voltak ugyanis olyan foglalkozások, amik feltételeként a munkavállalónak előírták, hogy a kincstárnál tegyen le valamilyen biztosítékot. Az volt a cél, hogy a vagyonkezelőt nagyobb éberségre kényszerítsék, illetve hogy „a hivatali kötelességek elmulasztásából származó károkat ebből fedezzék". Ezt a gyakorlatot 1868-ban a magyar királyság egész területén kötelezővé tették a vagyont kezelő tisztviselőknek, akiknek még a feleskettetésük előtt az éves fizetésük kétharmadát kellett letenniük. Az óvadékot csak akkor kapták vissza, ha nyugdíjba mentek, vagy állást változtattak.
A biztosíték komoly szűrőnek bizonyult a pályán, sokak csak nagy kamatra felvett kölcsönnel tudtak elhelyezkedni. A Pénzügytörténeti Gyűjteményben fellelt irat - mutatja be az OTPedia - Fekete Ferenc 1887-es felajánlási okmányát mutatja. A szigorú elszámolásban letett hatszáz forintos összeg általános volt Magyarországon. Egy postatiszt 1868-ban vidéken évi 600 forintot keresett, Budapesten 1899-ben ez az összeg lakbértámogatással együtt már meghaladta a 700 forintot.
A tisztviselők készpénzben, értékpapírban vagy ingatlan jelzálog formájában tehették le az óvadékot, és 36 hónapos törlesztésre is lehetőségük volt.
Az állam évi 5 százalék kamatot fizetett a biztosítékra, 1893 után pedig már csak 4 százalékot.
Valószínűleg Kecskeméthy Győző is osztott-szorzott, és a matek úgy jött ki: az 500 koronás letéti pénz, az állami kamat, és persze saját büntetlensége sem ér számára annyit, mint a keze ügyében lévő vagyon. Ezért - miután a táskában szállított adóbevételekből a bankjegyeket megszerezte -, a Városháza előtt ráparancsolt a vele lévő hivatalsegédre, hogy várja meg míg postára megy. Azonban amikor kereket oldott a színről, nem egy postahivatalba, hanem - a későbbi vizsgálatok szerint - a Keleti pályaudvarra ment, és alighanem vonatra szállva, azonnal elhagyta az országot, ahová minden valószínűség szerint, soha nem tért vissza.
Amikor a Városházán világossá vált, hogy a kerületi adóbevételeket az azért felelős hivatalnok egyszerűen ellopta, óriási pánik tört ki. Ám akkor több óra kellett ahhoz, hogy a rendőrség bevonásával a fontosabb határállomásokra és pályaudvarokra eljusson a körözési információ - Kecskeméthy Győző 1901. november 15-ének estéjét alighanem már külföldön töltötte.
Kecskeméthy Győzőt soha nem találták meg. Nem volt humorérzék híján, hiszen eltűnése után néhány nappal minden hitelezője levelet kapott tőle, benne a tartozása pontos összegével.
A rendőrség négyezer, majd húszezer korona vérdíjat tűzött ki a fejére, évekig küldözgetett ki detektíveket szerte a nagyvilágba, de hiába.
A korabeli sajtónak persze főnyereményt jelentett a sikkasztó története. Évekig foglalkoztak az üggyel, rendszeresen beszámoltak azokról a híresztelésekről, amik szerint a sikkasztó hivatalnokot hol itt, hol ott látták felbukkani Európa nagyvárosaiban. Állítólag - bár ezt hivatalosan nem erősítették meg - tíz évvel eltünése után, Kecskeméthy még gúnyolódó levelek küldözgetésével is bosszantotta a magyar hatóságokat.
Sőt, egy 1924-es sajtótudósítás szerint,
Kecskeméthy Győző Dél-Amerikában bukkant fel, ahol vagyonos emberként, jómódban élt.
A magyar hatóságok erről közvetett módon értesültek, bár itt már az is kérdésessé vált, hogy élő-e még az egyszerre szenzációs és botrányos sikkasztás ügye, vagy már elévült.
A sikkasztó hivatalnok, mint elrettentő példa
Jól megragadható emlékei vannak annak, hogy a XX. század első nagy sikkasztási ügye nem pusztán néhány napos vagy hetes témát adott a sajtónak, hanem évekre szóló tematizálási lehetőséget adott a közvéleményt formálók számára. A Sátoraljaújhelyen kiadott Felsőmagyarországi Hírlap 1911. december 16-i számában például egy másik eset kapcsán így hozakodik elő a tíz évvel azt megelőző Kecskeméthy-üggyel: "A Kecskeméty Győző vakmerő tette, ime. nem igazolódott biztos metódusnak, hozzá hasonlóan elszánt, de még rosszabb és fortélyosabb tolvajok számára. De kiderült, hogy nincs se nehezebb, se lármásabb podgyász, mint a lopott pénz, ha csupa könnyű bankó is és ha a legvastagabb titkolózás falai fojtják is a zizegése hangját. Lenyomja a bűnös fejét, meggörnyeszti a hátát és kiordit a zsebéből: Itt vagyok; itt keressetek."Bárhogy is, Kecskeméthyt soha nem állították az igazságszolgáltatás elé, tette azonban így sem maradt következmények nélkül. A közhivatali feladatokhoz kapcsolódó biztosítéki rendszer túlzottan megterhelte a tisztviselők pénztárcáját. A századforduló után egyre többen kérdőjelezték meg a biztosíték értelmét, nem egyszer éppen Kecskeméty példájára hivatkozva, hiszen
nem tartotta volna vissza a sikkasztástól az a tudat, hogy ha elsikkasztja az 588.000 koronát, elveszti az 500 korona biztosítékát".
A szolgálati biztosítékot a pénzügyminiszter javaslatára 1904-ben törölték el, de a gyakorlat még 1919-ben is előfordult egyes helyeken.
Források: OTPedia, Felsőmagyarországi Hírlap, player.hu