A bitcoin egyre inkább egyfajta digitális aranyként kezd el viselkedni, különösen a fiatalok körében, akik jobban kedvelik a kriptovalutát, mint a nemesfémeket – mondják a JPMorgan befektetési bank elemzői.
Ha pedig a jelenlegi trend folytatódik, akkor a bitcoin árfolyama kétszerese vagy háromszorosa is lehet a jelenlegi szintnek.
A helyzet különös iróniája, hogy a bitcoin 2017-es nagy felfutása idején épp a JPMorgan vezérigazgatója, Jamie Dimon nevezte „csalásnak" és „ostobaságnak" a kriptovalutát – írja az Asia Times.
Mára azonban az olyan korábbi szkeptikus vállalatok is elkezdtek beállni a kriptovaluták mögé, mint a PayPal.
Ráadásul jelenleg sok olyan befektető van, aki arra számít, hogy
a klasszikus devizák leértékelődhetnek a következő időszakban, melyekkel szemben a bitcoin értékálló lehet.
A JPMorgan kutatói kiemelték, egyértelmű generációs különbség látszik a kriptovaluták megítélésében. Míg a fiatalok számára a bitcoin egyre vonzóbb „alternatív fizetőeszköz", addig az idősebbek az aranyat preferálják.
A generációs váltást jól illusztrálja, hogy miután az egyik jól ismert befektető, Peter Schiff – aki az arany régi nagy pártolója és a bitcoin nagy kritikusa – egy Twitter-bejegyzésében nemrég közölte, most érdemes bitcoint eladni és aranyat venni, éles választ kapott egy fiatalabb kommentelőtől. Utóbbi így válaszolt:
Miért adna el valaki 2010-ben Apple részvényt, hogy Nokia vagy Kodak papírokat vegyen?"
Egyelőre még nem világos, hogy a bitcoin valóban képes lesz-e megdönteni az arany pozícióját. Azonban ha a kriptovaluták (és a hozzájuk kapcsolódó infrastruktúrák) még inkább elterjednek, és a nagyvállalatok és elkezdenek lecsapni rájuk, akkor – kiegészülve a generációs váltással – izgalmas időszak jöhet a menedékeszközök (és a menekültdevizák) piacán.