Jóllehet
a kínai bruttó hazai termék (GDP) éves növekedése több mint negyven éve a legalacsonyabb ütemre lassult az elmúlt évben a járvány hatására, Kína így is azon kevesek közé tartozik a világ jelentősebb gazdaságai közt, amelyeknek sikerült bővülést elérniük tavaly.
A Világbank 2 százalékos, míg a Nemzetközi Valutaalap (IMF) 1,9 százalékos növekedést jelzett előre a kínai GDP 2020-as alakulását illetően, az IMF szerint ráadásul Kína a G20-as országcsoport egyetlen gazdasági növekedést elérő országa lehet a múlt évet tekintve. A járvány miatti bizonytalanságra hivatkozva a kínai parlament tavaly nem jelölt ki GDP-növekedési célszámokat.
A kínai GDP a múlt év utolsó negyedévében a várakozásokat meghaladva, 6,5 százalékkal bővült éves összevetésben. Elemzők 6,1 százalékos növekedésre számítottak a harmadik negyedévben regisztrált 4,9 százalékos erősödés után. A járvány hatására 2020 első három hónapjában 6,8 százalékos visszaesést regisztráltak, a kínai GDP ezzel először csökkent azóta, hogy 1992-ben elkezdték közzétenni a hivatalos GDP-adatokat.
Negyedéves összevetésben 2,6 százalékos GDP-növekedést mértek október-decemberben a harmadik negyedévhez képest. Elemzők lendületesebb, 3,2 százalékos bővülést vártak. A statisztikai hivatal egyúttal közülte: a július-szeptemberi negyedéves bázison számolt növekedési adatot a korábbi 2,7 százalékról 3 százalékra javította.
A gazdasági teljesítmény helyreállásában fontos szerepet töltött be a kivitel, amely 3,6 százalékkal nőtt 2020-ban, részben annak köszönhetően, hogy a kínai gyártók előnyös helyzetbe kerültek külföldi, a járványügyi korlátozások miatt akadályoztatott versenytársaikkal szemben.
Az idei évre a Világbank és az IMF egyaránt a kínai gazdaság 7,9 százalékos bővülését valószínűsíti.
A kiugró növekedési adat összetevői közé tartoznak azonban a múlt év első felének gyenge alapadatai.
A kínai statisztikai hivatal hétfőn közzétett adatai szerint az ipari termelés decemberben 7,3 százalékkal növekedett éves összevetésben.
Ez a legjobb eredménynek számít 2019 márciusa óta, amikor 8,5 százalékos bővülést regisztráltak.
Elemzők a növekedés enyhe mérséklődésére számítottak, 6,9 százalékos bővülést jósolva a novemberi, 7 százalékos erősödés után. Havi összevetésben novemberről decemberre 1,1 százalékos, míg a múlt év egészét tekintve 2019-hez képest 2,8 százalékos bővülést mértek.
A termelés növekedése éves bázison számítva változatlanul a feldolgozóiparban volt a legmarkánsabb: a novemberi növekedési ütemet megtartva, a múlt év utolsó hónapjában is 7,7 százalékkal bővült a termelés a szektorban. Jól teljesítettek a gyógyszeripari, valamint a csúcstechnológiát előállító ágazatok - előbbinél 16,9, utóbbinál pedig 13,1 százalékos növekedést regisztráltak decemberben. A kínai gyógyszeripar termelése az év egészét tekintve 5,9 százalékkal erősödött 2019-hez képest.
A tulajdonosi összetétel alapján éves összevetésben a legnagyobb - 8,5 százalékos - növekedést a külföldi finanszírozású vállalatok esetében mérték decemberben,
míg a magánszektorban 7,6 százalékos, a részvénytársaságoknál 7 százalékos, az állami szektorban pedig 6,4 százalékos növekedést jelentettek a termelést illetően.
A kiskereskedelmi forgalom a vártnál nyomottabb ütemben - 4,6 százalékkal - bővült decemberben éves összevetésben, ezzel jócskán alulmúlva a várakozásokat. Elemzők ugyanis 5,5 százalékos növekedésre számítottak a novemberi, 5 százalékos erősödés után, ami a tavalyi év legjobb adata volt. Ugyan a havi adatok a visszaesés fokozatos mérséklődését jelezték a mélypontnak számító, márciusi 21,09 százalékos zsugorodást követően, a kereslet helyreállása a jelek szerint hosszabb időt vesz igénybe. Az év egészét tekintve a kiskereskedelmi forgalom 3,9 százalékkal esett vissza 2019-hez képest.
A koronavírus-járvány által nagy mértékben sújtott vendéglátóipar forgalma éves bázison 0,4 százalékkal nőtt decemberben,
szemben a novemberi, 0,6 százalékos zsugorodással. Az év egészét tekintve azonban 16,6 százalékos visszaesést regisztráltak 2019-hez képest.
Lendületesen növekedett ezzel szemben Kína internetes kiskereskedelmi forgalma: 2020-ban 10,9 százalékos bővülést mértek az előző évhez viszonyítva. A tárgy jellegű árucikkek internetes kiskereskedelmi forgalma tavaly a teljes kiskereskedelmi forgalom 24,9 százalékát tette ki.
Az állóeszköz-beruházások ugyan tovább bővültek az év utolsó hónapjában, de még így is alulmaradtak az előrejelzésekhez képest. 2020-ban az állóeszköz-beruházások értéke 2,9 százalékkal nőtt, elemzők azonban 3,2 százalékos bővülést vártak a január-novemberben mért 2,6 százalékos növekedés után. A beruházások több mint felét kitevő magánberuházások 1,0 százalékkal emelkedtek tavaly - az adat a bővülés ütemének jelentős gyorsulását tükrözi a január-novemberben regisztrált 0,2 százalékos növekedéshez viszonyítva.
A statisztikai hivatal felmérése alapján a munkanélküliségi ráta 5,6 százalékot ért el 2020-ban.
Minthogy azonban a számítás alapját képező felmérés nem teljes körű, így ez az adat nem feltétlenül ad hű képet a valós helyzetről. A kínai kormányzat az idei évre azt tűzte ki célul, hogy 6 százalék körül tartja a munkanélküliségi rátát, miközben 9 millió új, városi munkahelyet teremt.