A GKI lakossági felmérései, amelyek az emberek lakásfelújítási és korszerűsítési terveinek, szándékainak és kilátásainak feltérképezését célozzák, 2020 januárjától a Masterplast Nyrt. támogatásával készülnek. A mostani kutatás a lakosság körében 1000 ember megkérdezésével készített reprezentatív felmérés eredményeit tükrözi.
A felmérésből kiderült, hogy
a megkérdezett háztartások 17 százaléka valószínűleg igénybe venné ezt a fajta támogatást.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy ez inkább egyfajta érdeklődést, az adott lehetőségek fontolgatását jelenti.
A közlemény szerint sokan, szembesülve a támogatás-igénybevételi szabályok okozta buktatókkal, a kivitelezők várhatóan megemelt áraival, illetve az építőipari kapacitáshiánnyal, le fognak mondani a tervezett korszerűsítésről, vagy legalábbis későbbre halaszthatják azokat. A GKI úgy vélte, hogy a jelzett 17 százaléknak nagyjából a felében valósulhat meg felújítás,
a teljes magyar lakosságra vetítve ez újabb mintegy 350 ezer családot jelent.
Mindezek miatt a felmérésben megállapították, hogy együttesen a következő két évben az otthonfelújítási program mintegy 640 ezer családot érinthet. A program iránti hatalmas érdeklődést az is mutatja, hogy 2020-ban alig 180 ezer lakást újítottak fel.
Közölték, az állami támogatás iránt
leginkább a 40 és 49 év közötti családfővel rendelkező háztartások érdeklődnek,
16 százalékuk jelezte, hogy biztosan részt vesz a programban, míg a fiatalabbak közül a 18-29 év közötti háztartásfővel rendelkező családok egytizede nyilatkozta ugyanezt.
A jövedelmi helyzet és a biztosan tervezett támogatásfelvétel aránya szorosan összefügg: a legalacsonyabb két jövedelmi tizedbe tartozók 3 százaléka tervezi, hogy felveszi a támogatást, viszont a legmagasabb két jövedelmi tizedbe tartozók körében ez az arány 14 százalékos. A GKI szerint a konstrukció miatt várható volt a magasabb jövedelmű családok részvételének túlsúlya.
A felmérés szerint ez a támogatás inkább
a családiház- és panellakás-tulajdonosok körében népszerű
(9-9 százalékuk biztos résztvevőnek mondta magát), míg a téglaépítésű társasházi lakások lakói körében ugyanez az arány alig 3 százalék.
A programban családonként legfeljebb hárommillió forint támogatás vehető fel. A maximális támogatási összeg felvételét a jelentkezők 32 százaléka tervezi. Az érintettek 25-25 százaléka viszont legfeljebb két-, illetve egymillió forintnyi támogatást szeretne igénybe venni. A 18 százalékuk pedig még nem tudja, vagy nem akarja megmondani, hogy mekkora támogatásra számít.