Az olasz kávé királya, akiről csak kevesen tudják, hogy magyar származású volt - képek

Illy Ferenc, kávégép, Illycaffè
Illy Ferenc fényképe 1930-ból
Vágólapra másolva!
Aki kedveli a finom kávét, biztosan találkozott már az Illy márkanévvel, azt azonban valószínűleg nem tudja, hogy ezt a jellegzetesen zamatos feketét egy világháborús magyar veteránnak, Illy Ferencnek köszönhetjük. A Temesvárról származó üzletember az I. világháború befejezését követően az olaszországi Triesztből indult el találmányaival a világhírnév felé felé, és neki köszönhető a vérbeli olasz eszpresszó. Forradalmi technológiáival örökre beírta nevét a kávéfogyasztás kultúrájába: az általa alkalmazott vákuumcsomagolás lehetővé tette, hogy a frissen pörkölt kávé megőrizze a kávészemek illékony zamatát, emellett ő alkotta meg az első automata eszpresszófőzőt is. Francesco Illy, vagyis Illy Ferenc - aki mindig büszke volt magyar gyökereire - igazi világmárkát épített, az Illycaffè ma is az egyik legnagyobb olasz kávébrand, amelyet a világon mindenhol ismernek.
Vágólapra másolva!

A későbbi magyar kávékirály, Illy Ferenc 1892-ben született Temesváron, amely akkoriban még Magyarországhoz tartozott. Apja asztalos volt, aki egy német nemzetiségű, temesvári nőt vett el feleségül. Fiuk Temesváron járt általános iskolába, később ott végezte a gimnáziumot is.

Az I. világháború sodorta a kávéipar felé

Furcsán hangzik, de az I. világháború forgataga sodorta a kávéipar felé. Ha nem jön a világégés, akkor Illy Ferenc valószínűleg könyvelőként helyezkedett volna el. Még a világháború kezdete előtt, 1913-ban besorozták az Osztrák–Magyar Monarchia hadseregébe, a császári és királyi temesvári 61. gyalogezred kötelékébe.

Végigharcolta a nagy háborút, részt vett az Isonzónál zajló csatákban is, és kiváló tiszthelyettes vált belőle.

A képre kattintva tekintse meg galériánkat Illy Ferenc pályafutásáról:

Illy Ferenc cikk képei kávé, Illy Ferenc
Illy termék
Illy kávé
Illy showroom, Trieste
Francesco Illy portré festmény
Illy kávéfőző
Illy Ferenc cikk képei
LEÍRÁS
Olaszország,
Trieszt
Piazza della Borsa, jobbra a Tözsdepalota (Palazzo della Borsa).
ÉV
1929
Illy, gyártás, Trieste
Andrea Illy, Illy kávé igazgató
Illy, Illetta kávéfőző
Illy, kávé, csésze, showroom, Trieste
Illy, gyártás, Trieste
Illy, Illy papírpohár, kávé
Illy kávé, kávébab, Trieste
Illy, kávé, csésze
Illy, Trieste
Illy, gyártás, Trieste
Illy, Trieste

Túlélte a borzalmakat, és őrmesteri fokozattal érte a békekötés. Hősiességéért több kitüntetést is kapott: 1915-ben megkapta a Koronás Ezüst Érdemkeresztet, 1916-ban a Koronás Vas Érdemkeresztet, 1917-ben pedig a Bronz Vitézségi Éremmel jutalmazták. Utóbbit az 1914 őszén és telén tanúsított hősies helytállásért kapta.

A háború vége Triesztben érte: ez a város akkoriban a kávégyártás és -forgalmazás fellegvára volt, számtalan márka indult hódító útjára innen.

Már az 1800-as években 66 kávés vállalkozást jegyeztek az olasz kikötővárosban. Illy is egy kávékereskedésben kezdett el dolgozni a háború után.

Érzékelte a vásárlói igényeket: a vevők friss kávét kívántak, miközben azzal is tisztában volt, hogy nehéz hosszabb ideig frissen tartani a kávészemeket. Rájött, hogy megoldást jelent a más területen már bizonyított vákuumcsomagolás, amelyet a kávéiparban ő használt először. De új módszert alkalmazott: az volt a titka, hogy a légmentes csomagolásban lévő kávészemeknél nagy nyomás alatt az oxigént nitrogénnel helyettesítette, így a frissen pörkölt kávé eredeti állapotában konzerválódott.

Más szóval feltalálta a frissen pörkölt kávé illatát és aromáját megőrző vákuum (légmentes) csomagolást, amire speciális dobozokat használt.

Így a kávét nem a vásárló előtt kellett pörkölni, és az ily módon csomagolt termék hosszabb távon is megőrizte aromáját és illatát.

Három nagy szerelem

Illy Ferenc az I. világháborút követően azért maradt Triesztben, mert közben a szerelem is rátalált. Megismerkedett a német-ír gyökerekkel is rendelkező, ott élő olasz zongoratanárnővel, Vittoria Berggel, és hamarjában el is vette feleségül. A házasságból két gyermekük született. Egyik unokája, Andrea Illy visszaemlékezéseiben később azt írta, nagyapjának életében három nagy szerelme volt: Trieszt városa, a kávé és a szépséges Vittoria.

Korábbi felvétel Illy Ferenc fiáról, Ernesto Illyről (balra) és egyik unokájáról, Andrea Illyről, aki jelenleg az Illycaffè elnöke Forrás: Illy

Tizenöt évvel a világháború befejezése után, 1933-ban alapította meg mai napig létező vállalatát, az Illycaffèt, amely mára eurómilliós forgalmú cégbirodalommá nőtte ki magát. Majd két évvel később,

1935-ben újabb találmánya született, amivel forradalmasította a kávéfőzést is, megalkotva a világ első, automata, forró gőzzel működő eszpresszógépét, és a forró gőzzel működő kávéautomata szabadalmát le is védette.

A ma is szép, dizájnos kialakítású szerkezet a dallamos Illetta nevet kapta. Az "Italian espresso" máig az olaszok egyik büszkesége.

A kávé világának óriása

Ernesto Illy, Francesco, azaz Ferenc vegyészmérnöki végzettségű fia tudományos megközelítésben is foglalkozott a kávéval: Triesztben megalapította az Universitá del Caffét. A kávéegyetemnek Budapesten is működik tagozata: a háromnapos barista/kávészakértő kurzus. Az itt szerzett ismereteket az egész világon elismerik. Ernestót 2008-ban bekövetkezett haláláig világszerte széleskörű elismerés övezte: a kávé és az eszpresszó világának óriásaként tartották számon.

A vállalat is jól jövedelmezett, a találmánya is bevált, így Illy Ferenc csakhamar dúsgazdag ember lett. Egy idő után aztán fiának, Ernestónak adta át a cég vezetését, aki továbbvitte, amit apja elindított, sőt tudományos szintre emelte a kávégyártást, és kávéegyetemet is alapított Triesztben.

Kérjük, lapozzon! A következő oldalon bemutatjuk, hogyan él tovább Illy Ferenc életműve napjainkban, és miként működik ma az általa alapított Illycaffè.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!