Lottóházaktól - Lottó Ottóig

lottó sorsolás
Nagy Győry István út 4-6., Vasas Kultúrház (ma Csili Művelődési Központ), lottó tárgynyeremény sorsolás.
ÉV
1957
Vágólapra másolva!
A Magyarországon sokáig lutriként is becézett lottózás aranykora a Kádár-rendszer idejére tehető. Készpénz mellett a szerencsés nyertes kocsi, üdülő, öröklakás vagy családi ház tulajdonosa is lehetett. Lottó Ottó megjelenésével a márka életre kelt, ugrásszerű bevételnövekedést generálva számos iparág számára. A korabeli helyzetkép felelevenítésében segített a Magyar Nemzeti Digitális Archívum is.
Vágólapra másolva!

A lottó eredete

A lottó olasz eredetű szó, sorsot, nyereményt egyaránt jelent.

A korai reneszánsz időkben Genovában az 5 szenátort - az összesen 90 esélyes közül - megjelölt golyók segítségével választották meg.

Ez a módszer nagyon népszerű lett, évente tört ki a lottóláz a városban, tömegével nyíltak a lotteríák. Ennek jelentős jövedelmezőségére a XV. században Benedetto Gentile szenátor jött rá először, aki azt javasolta, hogy öltsön a játék hivatalos jelleget, bevétele vándoroljon az államkasszába. Ennek megfelelően a 90 szenátorjelölt neve mellé egy-egy számot írtak, és a nyereményeket úgy szabályozták, hogy minden egyes megvásárolt sorsjegy eleve bizonyos összegű profitot biztosítson a városnak.

Lottósorsolás az István út 4-6., Vasas Kultúrház (ma Csili Művelődési Központ) helyiségében, 1957-ben (tárgynyeremény-sorsolás) Forrás: Fortepan / Bauer Sándor

Magyarországi kezdetek

A klasszikus 5/90-es lottójáték, vagyis a mai ötös lottó elve szerint működő játék bevezetése 1763-ban történt, miután az osztrák koncessziót Magyarországra is kiterjesztették. Az első sorsolás 1770-ben volt.

Jóval később Magyarországon, a két világháború között

az állam- és osztálysorsjátékok voltak népszerűek, amelyeket jótékony közcél támogatására szerveztek.

A pénzből árvákat, a magyar lótenyésztést, leányotthonokat, az állatvédelmet is támogatták. A Mátyás-templom, vagyis a Budavári Koronázó Főtemplom felújítása is a lottónak köszönhető.

A szocialista korszak lottóláza

1956-ban kormányhatározat született a lottó magyarországi bevezetéséről, ezzel a játékkal szerette volna ugyanis az állam elvonni a figyelmet a forradalom leverése utáni brutális megtorló akciókról. 1957. január 17-én Kossa István pénzügyminiszter bízta meg az Országos Takarékpénztárat a lottó megszervezésével. Ekkor kezdődött a lottózás aranykora hazánkban.

1958. február 7-én bevezették az előfizetéses lottósorsjegyet, ennek szelvénye több héten át kínált játéklehetőséget. 1961. július 14-én pedig útjára indították az ikerlottószelvényt, amely két játékra alkalmas számtáblás szelvényt jelentett.

Négy évvel később

a Sportfogadási és Lottóigazgatóság meghirdette Magyarország első szépségversenyét, "Fortuna kerestetik" jeligével.

A döntőt 1967-ben a Budapest Szállóban rendezték meg.

Ebben az időszakban a lottó nemcsak pénznyereményt ígért, a Fortuna kegyeltje a nyertes szelvénnyel hozzájuthatott üdülőhöz, családi házhoz, autóhoz és öröklakáshoz is. Ez - írja a Szerencsejáték Zrt. - különösen az 1980-as években vált mind gyakoribbá. A budapesti nyereménylakások az 1960-as évektől már nem véletlenszerűen kiválasztott és a szervező által megvásárolt lakások voltak, hanem kimondottan erre a célra épített házak lakásai, az úgynevezett Lottóházak voltak. Ez persze összefüggött a krónikus lakáshiány kérdésével - sokan a lottó révén nem is a pénz-, hanem inkább a tárgy-, pontosabban lakásnyereményben bíztak.

Ön nyerne lottón vakbélműtétet?

A magyar nemzeti lottótársaság említi meg, hogy a tárgynyereményeken túl néha egészen meghökkentő dolgokra is szert lehetett tenni pár jól eltalált számmal. Például Peruban egészségügyi lottót is szerveztek: a nyeremény ingyen vakbél- vagy mandulaműtét volt (jótékonysági lottójáték keretében, mely a limai kórház építését támogatta).

A nyertesek ekkoriban még büszkén beszéltek szerencséjükről, és a bevált stratégiáikról.

Az első telitalálatos szelvény özvegy Ring Sándorné nevéhez fűződik, aki gyerekei akkori életkorának megjátszásával nyert.

A lottó olyan hatalmas népszerűségre tett szert Magyarországon, hogy a márkanevet számos iparág átvette, méghozzá jelentős haszonnal.

Merüljön el képeinkkel a régi világ lottólázában!

lottózó
totó, lottó
lottózó
totó, lottó
lottózó
Kabos, Lottó Ottó
Kabos László felirat FOTÓ ÁLTALÁNOS jelmez kalap KÖZÉLETI SZEMÉLYISÉG FOGLALKOZÁSA lottószelvény ÖLTÖZÉK ÖLTÖZÉK KIEGÉSZÍTŐ SZEMÉLY színész TÁRGY
Lottó Lottósorsolás sorsolás
totó, lottó
lottó sorsolás
1972
lottó sorsolás
Esze Tamás Művelődési Ház, lottósorsolás.
ÉV
1969
lottó sorsolás
Lottóhúzást és tárgynyeremény sorsolást közvetít az MTV.
ÉV
1959
rendszerváltás előtti korszak nagy áruházai, Lottó Áruház
Totó

Az építészetben felhúzták a Lottó Áruházat, az édességiparban hódított a Lottó szelet, a korszak vállalkozói, műanyagipari fröccsöntői és szalvétagyártói sok száz változatban árulták a lottó kabalafigurás gyufákat, kártyanaptárakat és tippelőket.

A lottó történetének máig legismertebb alakja a Macskássy János grafikusművész által megrajzolt, majd életre keltett Lottó Ottó.

Ez eleinte egy kézzel készített baba volt, amelyet a lottósorsoláson számhúzónak kisorsolt szereplők kaptak ajándékba. Hamarosan azonban sor került a figura megszemélyesítésére is: Kabos László viselte a sárga, számtáblás inget és a négylevelű lóherés kalapot. Lottó Ottóként az elismert színművész folyamatosan töretlen lelkesedéssel népszerűsítette a közkedvelt szerencsejátékot:

Adja hírül újság, fotó: én lennék a Lottó Ottó", bohóckodott Kabos László (1923–2004) a filmhíradóban.
Másik ma már szállóigévé vált viccelődő nógatása így hangzik:

„Megvette már az e hetit?"

Az eleinte csütörtökönkénti, majd később péntekenkénti kora este a televízión keresztül egy show-műsor keretében közvetített lottósorsolást több százezren izgulták végig. Sokszor ez adta a lehetőséget a családi összejövetelekre is, ami így várva várt programmá vált.

Az ötvenes években igazi aranykorát élte a magyar reklámgrafika is.

A korszak leghíresebb képzőművészei, meglátván ebben a remek lehetőséget, szinte egytől egyig részt vettek a lottó népszerűsítésében. A Macskássy fivérek mellett Fejes Gyula, Káldor László, Pál György, Méhely Iván, Szilas Győző is gyártottak lottóreklámokat, és a lottó ismertségének növelésében óriási hatása volt plakátjaiknak, melyek tízezerszámra kerültek fel a hirdetőoszlopokra.

A korabeli hírességek – színészek, sportolók, előadóművészek – szintén örömmel adták arcukat a szerencsejáték eme fajtájához. Kibédi Ervin, Alfonso (Markos József), Rátonyi Róbert is emblematikus figurái voltak a lottóhirdetéseknek, és előszeretettel meséltek lottózási szokásaikról, stratégiáikról is.

Egy kis matek

Természetesen ma már számos más lottójátékon is próbára tehetik a nagykorú állampolgárok szerencséjüket. Maradva azonban a klasszikus ötös lottónál, már a múltban is bizonyára sokan feltették maguknak azt a kérdést, hogy pontosan hány darab lottószelvényt kellene kitölteniük ahhoz, hogy az összes lehetséges számkombinációt megjátszva végül övék legyen a vágyva vágyott főnyeremény az ötös lottón?

A kérdésre a matematika tudományát segítségül hívva, némi számolás után megadható a válasz:

  • A kihúzható számok száma: 90
  • A kihúzott számok száma: 5

A valószínűség-számítás szabályai szerint kikalkulálva ez 43.949.268 darab lottószelvény kitöltését jelenti. Innentől csak azt kell kiszámolni, megéri-e a várt főnyereményért megvenni a szükséges számú szelvényt.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!