A világ legnagyobb pénzügyi intézményei közül többen is összeálltak, hogy felgyorsítsák az ázsiai szénerőművek bezárását – írja a BBC. A kezdeményezést a Prudental nevű brit biztosítótársaság indította, és olyan jelentős szervezetek és cégek álltak be mögé, mint az Ázsiai Fejlesztési Bank (ADB), az HSBC vagy a Citi. Az ADB azzal számol, hogy a részletes terv el fog készülni a novemberben, Skóciában tartandó COP26 klímakonferenciára.
A terv egyik alapeleme, hogy az állami és a magánszektor szereplői partnerségben elkezdik felvásárolni a széntüzelésű erőműveket, és azokat a tervezett élettartamaikhoz képest sokkal hamarabb bezárják.
Ez azt jelentené, hogy például egy 50 évig működőképes erőművet 15 éven belül be lehetne zárni, vagyis 35 évnyi, nagyon súlyos környezetszennyezést meg lehet szüntetni – mondta Ahmed M Saeed, az ADB regionális alelnöke.
Az Ázsiai Fejlesztési Bank azzal számol, hogy novemberben már be lehet indítani a kezdeményezés tesztprogramját, potenciálisan olyan országokat bevonva, mint Indonézia, a Fülöp-szigetek vagy Vietnám.
A terv bizonyos elemeit még véglegesíteni kell, például annak módját, hogy miként győzzék meg az üzemek tulajdonosait az eladásról, illetve, hogy mi történjen az erőművekkel a bezárás után.
A szénerőművek bezárásának felgyorsítása pedig igen jelentős környezetvédelmi szempont, ugyanis ezek az üzemek adják az üvegházhatású gázok globális kibocsátásának nagyjából ötödét - vagyis a legnagyobb szennyezőknek számítanak.
A Nemzetközi Energiaügynökség számításai szerint a szén iránti kereslet 4,5 százalékkal bővülhet ebben az évben,
és ennek a növekedésnek Ázsia adná a 80 százalékát.
Az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) szerint mindeközben a jelenlegi 38 százalékról 9 százalékra kellene csökkenteni a széntüzelésű villamosenergia-termelést 2030-ig. Vagyis mindenképpen izgalmas kérdés lesz, hogy az új kezdeményezés milyen sikerrel jár.