Még egy hideg és hosszú tél esetén sem lesz gázhiány Magyarországon

MOL, földgáz, Kálló György elzár egy gázcsapot a MOL vecsési gáztelepén
Vágólapra másolva!
A rendszerüzemeltetők felkészültek, a hazai tárolók töltöttségi szintje megfelel az elmúlt 10 év átlagának, ezáltal még egy hideg és hosszú tél esetén sem lesz gázhiány Magyarországon – mondta a Növekedés.hu-nak Deme Krisztián, a Magyar Földgáztároló Zrt. kereskedelem, marketing és szabályozás vezetője. Az európai gáztárolók ellenben több mint 10 éves mélyponton vannak a fűtési szezon kezdete előtt.
Vágólapra másolva!

A magyarországi tárolókban nagyságrendileg 5310 millió köbméter gáz van. Ez az érték meghaladja az összes kapacitás 84 százalékát.

A töltöttségi szint megfelel az elmúlt 10 év átlagának.

Az elmúlt években a téli időszak végén átlagosan megközelítőleg 1900 millió köbméter földgáz maradt a tárolókban, ami meghaladja a földgáztárolói kapacitás 27 százalékát.

Az iparági szakértők egybehangzó véleménye szerint a rendszerüzemeltetők felkészültek, így

még egy hideg és hosszú tél esetén sem lesz gázhiány Magyarországon.

A lakosság gázfogyasztása a téli szezonban jellemzően nem haladja meg a 3500 millió köbmétert. A maradék a vállalati, ipari felhasználókhoz köthető, melyek fogyasztása nem függ érdemben a téli időjárástól.

Magyarország gázellátás terén sokkal jobban áll, mint Európa.

Európában az elmúlt hetekben a gáztárolók töltöttsége 72 százalékáról 74 százalékra emelkedett a Gas Infrastructure Europe adatai alapján. Ez azonban még mindig több mint egy évtizedes mélypontnak felel meg.

Illusztráció Forrás: Kisbenedek Attila

Az alacsonyabb gázkészletek növelik a bizonytalanságot, aminek fényében a gáz ára jó négyszeresére emelkedett Európában az idei évben.

A kiváltó okok között szerepel, hogy

  • idén tavaszra meglehetősen alacsony szintre süllyedt az európai gáztárolók töltöttsége a tavaly téli időszakban tapasztalt erős kereslet következtében,
  • ezzel párhuzamosan az ázsiai gázkereslet szintén jelentős volt, ezáltal a cseppfolyósított földgázszállítások egy részét Európából átirányították Ázsiába,
  • az egyik legfontosabb tényező pedig az orosz gázszállítás és a cseppfolyósított gázszállítások globális akadozása volt.
Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!