Ha valakitől megkérdezzük, melyik a világ legértékesebb fizetőeszköze, valószínűleg hamar kapnánk olyan válaszokat, hogy az angol font, az amerikai dollár vagy a svájci frank, de egyik sem jó megoldás.
Nézzük sorjában a mögöttes vonatkozásokat!
Az elemzők egyébként az amerikai dollárhoz viszonyítva szokták megállapítani a globális rangsort – kiindulva az ENSZ által hivatalos fizetőeszközként elfogadott 180 valuta értékéből.
Vagyis az egyes fizetőeszközök ereje azt jelenti, hogy mennyi amerikai dollárt lehet belőlük vásárolni – minél többet, annál erősebb az adott valuta.
A dollár pedig azért jó viszonyítási alap, mert a legfontosabb globális tartalékdevizáról van szó, vagyis a világgazdaság egészében alapvető szereppel bír.
Az amerikai dollár globális tartalékdeviza szerepe 1944 óta áll fenn, és a zöldhasú a legtöbbet kereskedett eszköz a világ devizapiacán. Olyannyira, hogy a napi devizakereskedés több mint 85 százalékában része van a dollárnak, miközben a több mint 22.000 milliárd dolláros GDP-vel rendelkező Egyesült Államok a világ legnagyobb gazdasági motorja.
Külön érdekesség egyébként, hogy a világon forgalomban lévő dollármennyiségnek mindössze 30 százaléka forog az Egyesült Államokban.
De ezen megfontolások tükrében, melyek akkor a világ legerősebb fizetőeszközei? Ehhez a dollárra való átváltási arányukat kell megvizsgálni.
Az alábbi képre kattintva megnyithatja galériánkat a világ legerősebb fizetőeszközeiről!