Mivel az euró évek óta stagnál, 2020-ban pedig a koronavírus-járvány miatt kissé vissza is esett, az Európai Bizottság a valuta megmentése érdekében célul tűzte ki annak euróövezeten kívüli használatának fellendítését.
Az EKB szerint a digitális euró növelheti az euró vonzerejét,
bár az euróövezet gazdaságának egészsége és mérete fontosabb.
A biztonság, az alacsony tranzakciós költségek és a kötési hatások megkönnyíthetik a valuta nemzetközi elfogadását"
- jelentette ki az EKB.
A digitális euró elérhetővé tétele a zónán kívüliek számára azonban kockázatokkal is járna, például kaput nyithatna a pénzmosás előtt, vagy válság idején megkönnyíthetné a gyengébb valuták befutását.
Az EKB szerint ezeket a digitális valuta kialakítása során kezelni lehetne, például úgy, hogy az egyes állampolgárok által birtokolható mennyiségre felső határt szabnának, vagy kötelezővé tennék a nyilvánosságra hozatalt.
Az átláthatóság vagy a szelektív adatvédelem lehetővé tenné a jobb megfelelés és a "know-your-customer" ellenőrzések végrehajtását, ezáltal a tiltott fizetési forgalom ellenőrzését, például a nagy összegű tranzakciók esetében"
– tette hozzá az EKB.
Ezek a biztosítékok erősítenék a digitális euró hírnevét és hitelességét, véli az EKB.
Az euró tavaly a globális devizatartalékok alig 22 százalékát tette ki, ami messze elmarad az amerikai dollár 59 százalékos részesedésétől.
Az EKB hivatalosan még nem döntött arról, hogy bevezetné-e a digitális eurót, és ez várhatóan négy – öt évnél hamarabb nem is realizálódhat.