Tízből egy iroda használhatatlanná válhat Londonban

London, felhőkarcolók
A view of the skyscrapers of financial district of the City of London over the River Thames on a cold and sunny winter day as England remains under third lockdown to reduce the Covid-19 infection rates, on 12 February, 2021 in London, England. (Photo by WIktor Szymanowicz/NurPhoto) (Photo by WIktor Szymanowicz / NurPhoto / NurPhoto via AFP)
Vágólapra másolva!
A londoni irodák nagyjából 10 százaléka „elavultnak" minősülhet, és lényegében használhatatlanná válhat egy új szabály alapján. Ez ugyanis kimondja, hogy az épületekben csak bizonyos energiahatékonysági minősítés esetén lehetne irodákat bérbe adni, ami pedig komoly kihívást okozhat a piacon.
Vágólapra másolva!

A jelenlegi tervek szerint 2023-ban lépne életbe egy új szabály Anglia és Wales területén, amely kimondja, hogy az épületek üzemeltetői csak egy bizonyos energiahatékonysági szint fölött adhatnak bérbe irodákat. Ezzel pedig a londoni irodák mintegy 10 százaléka elavultnak minősülne – írja a CNBC.

A szabály szerint, ha egy épület nem éri el az E minősítésű energiahatékonyságot, akkor nem adhatók többet bérbe benne ingatlanok.

A skálán egyébként a legrosszabb minősítés a G, míg a legjobb az A.

Bár a szabály része a brit kormány tervének, amellyel elérné az ország karbonsemlegességét, nemrég kijött egy kutatás, amely rámutatott, az új rendelkezésnek a londoni irodák mintegy 10 százaléka nem tud megfelelni.

Nehéz helyzet elé néz a londoni irodapiac Forrás: AFP/NurPhoto/Alberto Pezzali

Ráadásul az is kiderült, hogy London központjában jelenleg az irodáknak mindössze 20 százaléka esik A vagy B minősítés alá, míg nagyjából 57 százalék D és G kategóriába tartozik.

A szakértők szerint az E-nél rosszabb kategóriába tartozó épületek bérbeadóinak most két választásuk van. Az egyik, hogy megpróbálnak megfelelni a 2023-as elvárásnak, a másik pedig, hogy hosszabb távra terveznek, és egyenesen a B kategóriát célozzák meg.

A kormány ugyanis azzal tervez, hogy 2030-tól már minimum B kategóriás energiahatékonyság kell majd a bérbeadáshoz.

Az tehát világosan látszik, hogy a brit bérbeadóknak nagyon sok dolguk lesz az irodapiacon, különösen a 2030-as terv életbe lépésével. Az pedig nagy kérdés lesz, hogy mindez hogyan alakítja majd át a vállalatok életét, főleg, ha a távmunka is egyre elterjedtebbé válik.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!