A jelenlegi tervek szerint 2023-ban lépne életbe egy új szabály Anglia és Wales területén, amely kimondja, hogy az épületek üzemeltetői csak egy bizonyos energiahatékonysági szint fölött adhatnak bérbe irodákat. Ezzel pedig a londoni irodák mintegy 10 százaléka elavultnak minősülne – írja a CNBC.
A szabály szerint, ha egy épület nem éri el az E minősítésű energiahatékonyságot, akkor nem adhatók többet bérbe benne ingatlanok.
A skálán egyébként a legrosszabb minősítés a G, míg a legjobb az A.
Bár a szabály része a brit kormány tervének, amellyel elérné az ország karbonsemlegességét, nemrég kijött egy kutatás, amely rámutatott, az új rendelkezésnek a londoni irodák mintegy 10 százaléka nem tud megfelelni.
Ráadásul az is kiderült, hogy London központjában jelenleg az irodáknak mindössze 20 százaléka esik A vagy B minősítés alá, míg nagyjából 57 százalék D és G kategóriába tartozik.
A szakértők szerint az E-nél rosszabb kategóriába tartozó épületek bérbeadóinak most két választásuk van. Az egyik, hogy megpróbálnak megfelelni a 2023-as elvárásnak, a másik pedig, hogy hosszabb távra terveznek, és egyenesen a B kategóriát célozzák meg.
A kormány ugyanis azzal tervez, hogy 2030-tól már minimum B kategóriás energiahatékonyság kell majd a bérbeadáshoz.
Az tehát világosan látszik, hogy a brit bérbeadóknak nagyon sok dolguk lesz az irodapiacon, különösen a 2030-as terv életbe lépésével. Az pedig nagy kérdés lesz, hogy mindez hogyan alakítja majd át a vállalatok életét, főleg, ha a távmunka is egyre elterjedtebbé válik.