A Kormány 17/2022. (I. 24.) Korm. rendelete a veszélyhelyzetre tekintettel a gyermeket nevelő magánszemélyek adóvisszatérítés-előlegének követelésfoglalás alóli mentesítéséről címet viselő rendelkezés egy nagyon fontos vonatkozásról szól. Idézzük a szabályt:
"A veszélyhelyzettel összefüggő egyes szabályozási kérdésekről szóló 2021. évi CXXX. törvény (a továbbiakban: Törvény) 26. alcímében foglalt, a gyermeket nevelő magánszemélyek adó-visszatérítésével kapcsolatos kedvezmény, ekho-kedvezmény, valamint visszatérítés előlege tekintetében, a Törvény 32. § (4) bekezdésében foglaltakon túl, a megállapított előlegre a bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény 110. §-a szerinti követelésfoglalást foganatosítani nem lehet."
Ez a rendelet fő szabálya, ugyanakkor a rendelet azt is kimondja, hogy annak hatálya "a koronavírus-világjárvány elleni védekezésről szóló 2021. évi I. törvény hatályvesztéséig" szól.
Mindez tehát a gyakorlatban azt jelenti, hogy - figyelembe véve a rendelet által hivatkozott bírósági végrehajtásról szóló törvény hivatkozott paragrafusát - az összefoglalóan adó-visszatérítés címen hamarosan érkező összeg mentesül a követeléskezelés alól.
Azaz azok, akikkel szemben valamilyen hitelező követeléssel él, a rendelet értelmében arra számíthatnak, hogy a visszatérítéssel megkapott pénzből a hitelezőnek nincs lehetősége követelését érvényesíteni.
Az szja-visszatérítés részleteivel az Origo többek között ebben a cikkében foglalkozott.
A jogalkotó lényegében a végrehajtási törvényben szabályozott letiltás alól mentes juttatások közé – ilyen többek között a munkanélküliek jövedelempótló támogatása, a gyermekek otthongondozási díja, az ápolási díj, az anyasági támogatás, az ösztöndíj – emelte be az szja visszatérítést.
Így ez a kormánydöntés több tízezer magánszemélyt, több ezer családot érintő, eddig nem szabályozott kérdésre adja meg az egyértelmű választ
– hívta fel a figyelmet Dr. Zsidi Roland, az ICT Legal, dr. Termel Ügyvédi Iroda vezető ügyvédje.
Az új szabályozás értelmében már követelésfoglalást sem lehet foganatosítani ezen összegre, ezzel kívánja a jogalkotó elérni eredeti szándékát, miszerint az szja kedvezmény a magánszemélyeknél kerüljön jóváírásra.