Bő termés volt gabonából tavaly

aratás árpa dolgozik ÉVSZAK férfiak munkában gabona HÉTKÖZNAPI IDŐJÁRÁS kombájn KÖZLEKEDÉSI ESZKÖZ napos NÖVÉNY nyár traktor magyar mezőgazdaság Magyarország
Hajdúböszörmény, 2018.június 26. A Hajdúböszörményi Béke Mezőgazdasági Kft- ben azárpa aratásával kezdődött meg a gabonafélék betakarítása. A zeleméri határrészben egy 28 hektáros területen kezdték a munkát, ahol 6.5 tonna hektáronkénti termésátlag mutatkozik. A társaság a megtermett árpa 2/3 részét megtartja a saját állatállomány takarmányozására. MTVA/Bizományosi: Oláh Tibor *************************** Kedves Felhasználó! Ez a fotó nem a Duna Médiaszolgáltató Zrt./MTI által készített és kiadott fényképfelvétel, így harmadik személy által támasztott bárminemű – különösen szerzői jogi, szomszédos jogi és személyiségi jogi – igényért a fotó készítője közvetlenül maga áll helyt, az MTVA felelőssége e körben kizárt.
Vágólapra másolva!
Árpából történelmi rekordtermést, búzából a megelőző évinél nagyobb mennyiséget takarítottak be 2021-ben. A nyári hőség ugyanakkor az elmúlt három évtized legalacsonyabb kukoricaterméséhez vezetett. A felvásárlási árak minden főbb szántóföldi növény esetében jelentősen nőttek 2020-hoz képest – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Főbb növénykultúrák terméseredményei, 2021 című kiadványáról szóló közleményből.
Vágólapra másolva!

Nemcsak a szárazság, hanem a szokatlanul hűvös tavaszi időjárás is megnehezítette a hazai növénytermesztők munkáját 2021-ben. Bár a 2,3 millió hektáros gabonaterület szinte megegyezett az előző évivel, a betakarított mennyiség jelentősen, mintegy 1,9 millió tonnával (12 százalékkal) elmaradt az egy évvel korábbitól, összesen 13,7 millió tonna volt.

Legfontosabb kalászos növényünk, a búza betakarított területe 891 ezer hektárra csökkent tavaly, ennek ellenére a megelőző évinél több, 5,3 millió tonna termett belőle, betakarított termésmennyisége pedig az összes gabonatermés 39 százalékát tette ki.

A legtöbb búza Békés, valamint Jász-Nagykun-Szolnok megyében termett,

előbbi részesedése az országos mennyiségből megközelítette a 11, utóbbié a 9,3 százalékot. Az átlaghozamot illetően a tavalyi, országos, hektáronkénti 6 tonna minden eddigi rekordot túlszárnyalt, 9,1 százalékkal haladta meg az előző évit, és közel 12 százalékkal 2016–2020 átlagát. 2021 első 11 hónapjában majdnem ugyanannyi búzát vásároltak fel a termelőktől, mint 2020 hasonló időszakában. A felvásárlási ár 72 forint/kilogramm volt, jelentősen, 32 százalékkal magasabb volt az egy évvel korábbinál.

A kukorica betakarított területe az előző évihez képest 6,3 százalékkal nőtt 2021-ben,

így ismét 1 millió hektár (1 millió 43 ezer hektár) fölé emelkedett.

Ugyanakkor a júliusi, közel kéthetes hőhullám, illetve az augusztus–szeptemberi csapadékmentes időszak következtében a 6,3 millió tonna betakarított termés a 2020. évitől 25, az előző öt év átlagától közel 22 százalékkal elmaradt. A kukorica így a 2020. évi, 54 százalékos arány után 2021-ben a gabonatermésnek csupán 46 százalékát adta. Bár 2021 első 11 hónapjában 24 százalékkal kevesebb kukoricát vásároltak fel a termelőktől, mint 2020 hasonló időszakában, a kilogrammonként 71 forintos átlagár 45 százalékos emelkedést jelent az egy évvel korábbihoz képest.

Az árpa aratásával kezdődik a gabonafélék betakarítása Forrás: MTI/Oláh Tibor

Az árpa betakarított termésmennyisége több mint 200 ezer tonnával volt nagyobb az előző évinél, összesen 1,7 millió tonna.

A hektáronkénti 6,4 tonnás termésátlag pedig minden idők legmagasabb értékét jelenti,

ráadásul az összes gabonából való részesedése is folyamatosan nőtt az elmúlt 4 évben, 2021-ben már meghaladta a 12 százalékot.

Az előzetes adatok alapján a zöldségfélék közül a két legnagyobb területtel rendelkező csemegekukorica és zöldborsó terméseredményeit is negatívan befolyásolta a vetés után beköszöntő hideg időjárás, majd az azt követő forróság. Csemegekukoricából az előző évivel közel azonos, 38 ezer hektáron 9,1 százalékkal kevesebb, 465 ezer tonna termett. A zöldborsó betakarított területe bár 7,4 százalékkal növekedett, ugyanakkor a hőség miatt gyorsan öregedő állományból csak a 2020. évivel megegyező, 90 ezer tonna termést tudtak betakarítani. Csökkent a paradicsom és a zöldpaprika termésmennyisége is: előbbié 143 ezer, utóbbié 82 ezer tonna volt.

A gyümölcstermesztők a gyenge 2020. évinél eredményesebb esztendőt zárhattak 2021-ben.

Elsősorban az alma és a szilva termésmennyisége növekedett. Almából 511 ezer tonnát szüreteltek, 28 százalékkal többet, mint 2020-ban, míg a hazai szilvatermés az előző évi, rendkívül kis mennyiségnél 41 százalékkal több, 38 ezer tonna volt. A barackosok közül a 2021. évi tavaszi fagyok a kajszit kevésbé érintették, mint az őszibarackot. Kajsziból az előző évinél 19 százalékkal többet, közel 13 ezer tonnát, őszbarackból 11 százalékkal kevesebbet, nem egészen 11 ezer tonnát takarítottak be.

Bár a tavalyi évet erőteljesen meghatározta a termeléshez szükséges ráfordítások növekedése, az elmúlt években – 2018-at leszámítva – a mezőgazdasági termelői árak nagyobb mértékben nőttek ezeknél, így a termelőknek az árviszonyok alakulásával összefüggő jövedelmi helyzete javult 2021-ben.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!