A miniszter kiemelte: a külföldiek szerepe csökken, a magyar családoké erősödik az adósságfinanszírozásban.
2010-ben az adósság 60 százaléka volt külföldiek kezében, ma az egyharmada. Akkor az államadósság csupán 3 százalékát tartották kézben a magyar emberek, ma ez az arány 25 százalékra javult - írta a miniszter.
Ez azt jelenti, hogy mára Európában Magyarországon a legnagyobb a lakosság részvétele az államadósság finanszírozásában. Ezzel mérséklődik az ország kiszolgáltatottsága, nő a stabilitás, a kamatjövedelem a családoknál marad, nem külföldiek jövedelmét növeli. Ennek is köszönhető, hogy Magyarország mindvégig a saját lábán állt a járvány által okozott gazdasági válságban"
- közölte Varga Mihály.
Hozzátette: a baloldal 8 évnyi kormányzása alatt nem volt olyan év, amikor az államadósságot nem növelték volna: 2002 és 2010 között 55 százalékról 83 százalékra emelték. Akkor is növelték az adósságot, amikor válságnak híre sem volt.
A polgári kormány ezután minden évben csökkentette az államadósságot egészen 2020-ig, a járvány kitöréséig.
A 80 százalék feletti szintről 65 százalékra javult a mutató. Az adósság a járvány miatt - ahogyan minden országban - átmenetileg megemelkedett, de még így is jóval az uniós átlag alatt maradt, és tavaly már újra csökkenő pályára állítottuk - írja Varga Mihály.