Másfél éve nem látott magasságba emelkedett az arany árfolyama hétfőn, de a nyersanyagok széles körében jelentős áremelkedés volt megfigyelhető. A palládium mindenkori csúcsra ugrott, míg a nikkel 20 százalékot emelkedett. Előbbi elsősorban menedékeszközként funkcionál a kaotikus piaci helyzetben, míg utóbbi esetében a befektetők az orosz-ukrán háború miatti kínálati zavarokat árazzák.
A palládium kapcsán az is jelentős tényező, hogy Oroszország adja a fém globális kitermelésének 40 százalékát, és a nyersanyag kiemelt fontossággal bír az autóiparban.
Pénteken egy másik fontos ipari fém, a réz árfolyama már mindenkori rekordot döntött. A New York-i piacon a májusi szállítású réz tonnánkénti árfolyama 10 910 dollárra emelkedett. Az orosz-ukrán háború kirobbanása óta eltelt időszakban a réz 10 százalékot drágult.
Közben a leghagyományosabb menedékeszköznek számító arany unciánkénti árfolyama átlépte a 2000 dolláros szintet, azonban a kőolaj és a búza ára is évtizedes magasságba drágult.
A jelenség kapcsán a Reuters idézi az OANDA vezető elemzőjét, aki szerint a globális növekedési kilátásokat valószínűleg élesen lefelé kell majd módosítani,
és az egyik legnagyobb kérdés az lesz, hogy minderre hogy reagálnak a jegybankok.
A központi bankok ugyanis igen nehéz helyzetben lehetnek, amennyiben egyszerre lesz magas az infláció és alacsony (vagy stagnáló) a gazdasági növekedés. Ebben az esetben ugyanis egyszerre kellene laza (a növekedést támogató) és szigorú (az inflációt csökkentő) politikát folytatniuk, ami igen komoly kihívást jelent.
Mindemellett az olajpiac is rég nem látott drágulást produkál, ahogy az árfolyamok 2008 óta nem tapasztalt magasságokba emelkedtek.
A nemzetközi benchmarknak számító Brent árfolyama hordónként 130 dollár fölé is emelkedett, de az amerikai WTI ára is ezen szint körül mozgott, közép-európai idő szerint hétfő reggel.
Végül a chicagói árutőzsdén a búza határidős jegyzése több mint 5 százalékos drágulással 14 éves csúcsra erősödött, ugyancsak az orosz-ukrán háború potenciális következményei miatt. Oroszország ugyanis a világ legnagyobb búzaexportőre, vagyis a kínálati zavarok jelentős piaci nehézségeket okozhatnak.