A világ leggazdagabb embere, Elon Musk 12 éves korában már videójátékot fejlesztett, de Mark Zuckerberg is korán érdeklődést mutatott a programozás iránt, és szintén 12 évesen írt egy egyszerű csetprogramot. Egy másik technológiai guru, Larry Ellison (az Oracle társalapítója) azonban csak a főiskolán tanult meg programozni.
Ma mindhárman milliárdosok, három különböző korosztályból. A Visual Capitalist egy kutatás alapján összesítette, hogy oszlanak meg a világ leggazdagabb emberei, generációk szerint.
A legidősebb nemzedék az úgynevezett „csendes generáció", melynek tagjai 1928 és 1945 között születtek. Ebbe a csoportba tartozik például Warren Buffett, a Berkshire Hathaway alapítója vagy Amancio Ortega, a Zara alapítója, valamint Rupert Murdoch médiamágnás.
Ennek a nemzedéknek a tagjai elsősorban pénzügyi és befektetési tevékenységekből (15,5 százalék) vagy divatból és kiskereskedelemből (12,4 százalék) gazdagodtak meg. Az átlagos nettó vagyonuk 5,5 milliárd dollár, a legnépszerűbb lakóhelyük pedig New York.
A baby boomer (vagy bébi-bumm) nemzedék tagjai 1946 és 1964 között születtek, és
hasonlóan az előző generációhoz, elsősorban a pénzügyi szektorból (14,2 százalék) gazdagodtak meg.
Jelentősebb képviselői például Stephen Schwarzman, a Blackstone befektetési óriás alapítója, Ray Dalio, a Bridgewater Associates befektetési cég alapítója vagy R. Budi Hartono, Indonézia leggazdagabb embere.
Mellettük két európai divatipari guru, az LVMH elnöke, Bernard Arnault (2022 márciusban a világ harmadik leggazdagabb embere), és a L'Oreal társelnöke, Francoise Bettencourt-Meyers is ehhez a nemzedékhez tartozik.
Noha a baby boomer nemzedék tagjaiból csak kevesen lettek a technológiai szektor milliárdos szereplői, olyan nagy nevek is találhatók a generációban, mint Jeff Bezos vagy Bill Gates.
A generáció milliárdosainak átlagos nettó vagyona 4,6 milliárd dollár, a legnépszerűbb lakóhelyük pedig ugyancsak New York.
Az X generáció az első olyan nemzedék, amelyben már a technológiai szektor (24,2 százalék) dominál a vagyongyarapodásban.
A generáció tagjai 1965 és 1980 között születtek, és körükben a pénzügyi szektor már csak a harmadik helyet (11,6 százalék) foglalja el.
A második feldolgozóipar lett 13,4 százalékkal.
Ebbe a csoportba tartozik például Elon Musk vagy a Google társalapítója, Larry Page. Szintén fontos különbség a megelőző nemzedékekhez képest, hogy az X generáció milliárdos tagjai körében a leggyakoribb lakóhelynek már Peking számít. Körükben az átlagos nettó vagyon 4,4 milliárd dollár.
Az Y generáció (vagy millenniumi generáció) tagjai körében a technológiai szektor még nagyobb aránnyal van jelen, elérve a 31 százalékot – a második a pénzügyi szektor 12,9 százalékkal. Az átlagos nettó vagyonuk 5,5 milliárd dollár, a legnépszerűbb lakóhelyük pedig az amerikai technológiai központ, San Francisco.
Az 1981 és 1996 között született nemzedékbe olyan jelentősebb szereplők tartoznak, mint Mark Zuckerberg, aki sokáig az egyetlen Y generációs tagja volt a világ 10 leggazdagabb emberének, azonban az elmúlt időszakban leszakadt az élvonalból. Mellette található még, mások mellett, Brian Chesky, az Airbnb társalapítója vagy Bobby Murphy és Evan Spiegel, a Snapchat alapítói.
Végül az összesítés kiemeli, hogy az Y generáció milliárdos tagjai között található a legtöbb nő, durván kétszer annyi (19 százalék), mint bármelyik másik nemzedékben.
Közülük is kiemelkedik például Anna Kasprzak, a dán ECCO cipőgyártó vállalat társalapítója, illetve a brazil Anne-Marie Werninghaus.
Az önerőből milliárdossá lett személyek viszont legnagyobb arányban az X generációból kerültek ki – több mint 80 százalékkal. Emellett a legtöbb USA-n kívül élő milliárdos (81 százalék) is ehhez a nemzedékhez tartozik.