Így nyaraltak az egykori piros útlevéllel a szocialista tengerpartokon

Bulgária 1974
tengerpart  szocialista nyaralás
Vágólapra másolva!
A kommunista diktatúra idején meglehetősen nehéz volt külföldre utazni. Nemcsak pénz nem volt, hanem a pártállam engedélye kellett hozzá. Itthon az 1970-es évek "gulyáskommunizmusa" (így becézték a magyarországi diktatúrát) bizonyos engedményeket tett, ekkor a keleti szocialista országokba már könnyebb volt utazni. Ezeket az egykori KGST-nyaralásokat idézzük fel.
Vágólapra másolva!

A kommunista diktatúra az 1960-as években mindössze maroknyi embernek tette lehetővé a külföldi utazást. Csupán a "politikailag megbízható személyek" mehettek, és ők is kizárólag alapos átvilágítás után. Egy átlagos állampolgárnak valamelyik nyugati, "imperialista" államba eljutni kevés esélye volt.

Az 1970-es évektől aztán a hazai helyzet egy kicsit kedvezőbbé vált. A Kádár-kori Magyarországra a nyugati sajtóból átszivárgott „legvidámabb barakk" elnevezést használták, arra utalva ezzel, hogy összehasonlítva a szovjet tömb más országaival, itthon magasabb volt az életszínvonal, és már utazni is könnyebben lehetett.

A barakk szó ugyanakkor azt is takarta, hogy a lakosság szabadságát és demokratikus jogait a normalitáshoz képest erőteljesen korlátozza a pártállami rendszer. Magyarul: diktatúra volt.

Tény, hogy a keletre történő utazások már némileg enyhültek, ám a nyugati határátlépés szabályai még sokáig mereven tartották magukat. Nyugatra az 1960-as, 70-es, de még a 80-as évek elején is nagy nehézségek árán lehetett csak kiutazni, kizárólag hivatalos meghívólevéllel és párttitkári engedéllyel, esetleg IBUSZ-szal, vagy három évente egyénileg a "kék útlevéllel", amit a kommunista diktatúra annak állított ki, akinek akart.

A piros és a kék szocialista útlevelek. Forrás: Origo

Az úgynevezett kék és piros útlevélrendszer 1972-ben lépett életbe, ezek közül a piros volt a könnyebben elérhető a lakosság számára. Ez az úgynevezett baráti, szocialista országokba szólt, maximum 30 napos tartózkodás erejéig. Nyugatra a kék útlevél szólt, amit háromévente egyszer lehetett használni.

A KGST-nyaralóhelyek közül a bulgáriai Napospart volt a magyar családok kedvenc tengerpartja, ahová a 70-es évek közepén körülbelül 2000 forintért lehetett eljutni. Aki azonban igazi luxusra vágyott, és meg is engedhette magának, az a Fekete-tenger partján fekvő Szocsiba ment. Az egykori pártvezetők előszeretettel töltötték itt a vakációt. A Szovjetunió VIP üdülőközpontjába egy egész hétre 9000 forintért vitt el az IBUSZ ez idő tájt. A dobogós helyre - az ott nyaraló magyarok száma alapján - Tito diktátor Jugoszláviája került. A 70-es évek közepén például, a mai Horvátország területén található Splitbe, egy 7 napos turnusért megközelítőleg 3500 forintot kellett fizetni.

Kattintson a képre, hogy lássa hogyan nyaraltak a magyar turisták az egykori KGST-tengerpartokon!

Szovjetunió Ukrajna Krím félsziget szocialista nyaralás 1962
Szovjetunió Ukrajna Krim félsziget 1963 Jalta
Kép leírása:Bulgária, Aranyhomok tengerpart 1965 szocialista nyaralás
tengerpart 1965 szocialista nyaralás
Bulgária
Bulgária,
Aranyhomok
tengerpart, háttérben a Hotel Moszkva.
tengerpart 1965 szocialista nyaralás
Bulgária, Aranyhomok tengerpart,  tengerpart 1965 szocialista nyaralás
Jugoszlávia Horvátország,
Adria,
Abbázia
tengerpart az ulica Feliksa Peršića alatt.
ÉV
1965 szocialista nyaralás
Kép leírása:Jugoszlávia Adria tengerpart 1965 szocialista nyaralás
Jugoszlávia Horvátország, Adria, Abbázia tengerpart az ulica Feliksa Peršića alatt. ÉV 1965 szocialista nyaralás
Jugoszlávia Adria tengerpart 1965 szocialista nyaralás
Jugoszlávia Adria tengerpart 1965 szocialista nyaralás
Krk sziget, szemben a Szent Márk sziget
Románia,
Konstanca
Mamaia
ÉV
1962 szocialista nyaralás
Románia, Konstanca Mamaia ÉV 1968 tengerpart szocialista nyaralás
Románia, Konstanca Mamaia ÉV 1968 tengerpart  szocialista nyaralás
Románia, Konstanca  1968 tengerpart  szocialista nyaralás kilátás a Strada Mihai Eminescu felől az óváros felé, középen a Modern strand.
Bulgária Aranyhomok tengerpart 1968 szocialista nyaralás kemping
Bulgária, Szent Konstantin és Szent Ilona (ekkor Druzsba), tengerpart. ÉV 1969 tengerpart  szocialista nyaralás
Bulgária,
Szent Konstantin és Szent Ilona
(ekkor Druzsba), tengerpart.
ÉV
1969
tengerpart szocialista nyaralás
Bulgária 1974
tengerpart  szocialista nyaralás
Szlovénia,
Piran
Kidričevo nabrežje, szemben a Tengeri Akvárium 1976
Jugoszlávia Adria tengerpart

Érdemes megjegyezni azonban, hogy akik ezekben az évtizedekben Ladával, Trabanttal, IBUSZ-szal vagy éppen stoppal eljutottak ezekre a nyaralóhelyekre, még mindig meglehetősen tehetősnek és szerencsésnek számítottak. Az átlag jövedelmű lakosság legnagyobb része a vakáció heteit nem tudta külföldön tölteni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!