Noha a kriptovaluták piaca az elmúlt hónapokban hatalmas zuhanásokat szenvedett el, továbbra is vannak olyan országok, ahol a lakosság igen tekintélyes része rendszeresen vásárol kriptoeszközöket.
A Morning Consult kutatócég 40 országot vizsgált, és arra jutott, hogy
lakosságarányosan Nigéria áll a globális lista élén. Itt ugyanis a felnőtt lakosság 56 százaléka aktív havi kriptokereskedőnek számít.
Törökországban egyébként szintén hasonlóan magas, 54 százalékos aktivitást mértek – írta a Quartz.
A top 10-es listára felfért még Thaiföld (44 százalék), Pakisztán (37 százalék), Vietnám (35 százalék), az Egyesült Arab Emírségek (34 százalék), Argentína (32 százalék), Dél-Afrika (32 százalék), Oroszország (29 százalék), valamint India (29 százalék).
A lista végén olyan államok találhatók, mint az Egyesült Királyság, Németország, Franciaország, Japán, valamint Kína.
Ezekben az államokban a felnőttek mindössze 10 százaléka számít aktív havi kereskedőnek a kriptovaluták piacán. Az Egyesült Államokban ez az arány 16 százalék.
A lista élvonalában található országok azonban fontos támpontot adnak a szakembereknek, akik azt próbálják megjósolni, milyen lesz a jövőben a kriptovaluták nemzetközi elfogadottsága. Nigéria, Pakisztán és India népességszáma ugyanis lendületesen bővülhet a következő évtizedekben, vagyis várhatóan a kriptovaluták felhasználói is egyre többen lesznek.
Mindazonáltal a kutatás hangsúlyozza, hogy a kriptovaluták elsősorban olyan országokban kiemelten népszerűek, ahol a lakosság átlagos jövedelme relatíve alacsony.
Az Egyesült Arab Emírségek kivételével a top 10-ben szinte csak olyan országok találhatók, melyekben az egy főre jutó éves jövedelem (vásárlóerő-paritáson) 30 000 dollár alatt van.
A jelentés azt is kiemeli, hogy a top 10 országból 7 esetében az állam valamilyen módon kezdeményezte a devizatranzakciók ellenőrzését. A két legszembetűnőbb példa Argentína és Törökország, ahol az infláció az elmúlt időszakban jelentősen megugrott. Ezekben az államokban a lakosság azért fordult a kriptovaluták felé, hogy próbálja fedezni az inflációból adódó veszteségeit.
A kutatásból az is kiderül, hogy
a kriptovaluta-tulajdonosok jelentős része inkább befektetésként és nem fizetőeszközként használja a kriptopénzeket.
Végül általában is jól látszik, hogy Afrikában a kriptovaluták népszerűsége rohamosan emelkedik. 2020 júliusa és 2021 júliusa között például 1200 százalékkal emelkedett a tranzakciós volumen a kontinensen, ami már a kormányok számára is fejfájást okoz. Több államban például saját digitális valuta bevezetésével próbálja kormány és a jegybank távol tartani a lakosságot a kriptopénzektől.