Egyre nehezebben viselik a fogyasztók a kókuszdió kiskereskedelmi árának emelkedését a Zanzibárhoz tartozó Unguja szigetén.
A népszerű élelmiszert az elmúlt időszakban 1500-2000 schilling (270-360 forint) között kínálták a helyi kereskedők, a drágulás már a kormány figyelmét is felkeltette.
A Tanzániához tartozó szigetcsoport mezőgazdasági minisztere, Shamata Shaame Khamis a helyi termelés csökkenését okolta az áremelkedésekért. Ennek egyik oka, hogy a bútorgyártók egyre nagyobb számban használnak kókuszpálmákat a termékeikhez, csökkentve a kókuszdió-termelés lehetőségét – írja a The Citizen.
A miniszter kiemelte,
egyre több szálloda használ kókuszpálmából készült bútorokat, és a fák újraültetése nem képes tartani az ütemet a bútorgyártók felől érkező kereslettel.
A kókuszpálmából készült bútorok nemcsak drágák, de igen exkluzív hatást is keltenek. Ezért népszerűek a szállodák körében, amelyek részben ezzel a különlegességgel igyekeznek magukhoz csábítani a nyugati turistákat.
A szigetcsoport árupiacát azonban most már
a szomszédos tengerparti városok látják el kókuszdióval, és az élelmiszernek csak kis része származik helyi beszállítóktól.
Miközben egy átlagos helyi háztartás napi három kókuszdiót használ fel a főzéshez, az is problémát jelent, hogy sok fa egyszerűen elöregedett. Az emberek ugyanis gyakran csak a diót szedik le, és kevés figyelem fordul a fák újratelepítésére.
Zanzibár egykor a régió szegfűszeg- és kókuszdió-termelésének fellegváraként volt ismert. A kormány most egy rehabilitációs programmal igyekszik javítani a helyzeten.
Ennek keretében facsemetéket biztosítanak ingyen a helyi gazdáknak. Az országban egyébként a kókuszdiók mintegy 95 százalékát kisüzemi gazdálkodók termesztik.
Egy 2017-ben közzétett tanulmány szerint Tanzánia szárazföldi része Afrika egyik fő kókuszdió-termelő régiója volt, és globálisan is a 11. helyen állt. 1979 és 2004 között jelentősen nőtt az ország kókuszdió-kibocsátása egy állami programnak köszönhetően. A programot azonban idővel fokozatosan kivezették.
Világszerte 93 országban termesztik a növényt a trópusi övezetben, 12,07 millió hektáron, évi 62,45 millió tonnás diótermeléssel. Afrika adja a globális kibocsátás 3,4 százalékát.