Egy friss felmérés szerint a távmunkában dolgozó amerikaiak
összesen 60 millió órát nyertek azzal, hogy a koronavírus-járvány alatt nem kellett ingázniuk a munkahelyük és az otthonuk között
– ez derül ki a Federal Reserve Bank of New York friss kutatásából, amely az American Time Use Survey adatait elemezte. A kutatás célja az volt, hogy felmérje, a dolgozók mivel töltötték a távmunka miatt felszabadult idejüket.
A felmérés szerint a különböző szabadidős tevékenységek mellett a munkavállalók főleg alvásra használták a megnyert időt – írja a Bloomberg.
Noha sok amerikai vállalat igyekszik visszacsábítani az irodába a dolgozókat,
az alkalmazottak nagyjából 15 százaléka még most is teljesen távmunkában dolgozik, 30 százalék pedig vegyes munkarendben
– mondta Nick Bloom, a Stanford Egyetem professzora. A kutatók arra jutottak, hogy az otthoni munkavégzésnek köszönhetően a munkára és utazásra fordított idő csökkent, és így a dolgozóknak több idejük maradt például házimunkára vagy testmozgásra.
A jelentés szerzői hangsúlyozták, hogy az adatok alátámasztják, miért preferálja sok alkalmazott a távmunkát. A rugalmas munkarend lehetősége tehát várhatóan egyre fontosabb szempont lesz a munkahelyeken.
A kutatók korosztályok szerint is megnézték a felszabadult idő felhasználását.
Míg a fiatalabb dolgozók több időt fordítottak testmozgásra és különböző szabadidős tevékenységekre, addig az idősebbek inkább a házimunkára és a gyermekgondozásra fordították a felszabadult időt.
A fiatalok és az idősek egyaránt beszámoltak azonban arról, hogy
a távmunkának köszönhetően több idejük maradt aludni.
Ez a megállapítás pedig önmagában is jó hír, mivel a dolgozókat hosszú ideje terhelő krónikus alváshiány nemcsak súlyos egészségügyi kockázatot jelent, de a munkahelyi produktivitást is csökkentheti.
Ráadásul Alexia Cambon, a Gartner tanácsadócég humánerőforrással foglalkozó részlegének kutatási vezetője hangsúlyozta, önmagában az, hogy a munkavállalók a távmunka miatt kevesebb időt fordítanak a munkára,
nem feltétlenül jelenti a produktivitás csökkenését.
A 9-től 5-ig tartó irodai munka ugyanis sok esetben olyan energiaelvonó tevékenységekkel is jár, melyek kifejezetten csökkentik a termelékenységet és a munkahely iránti elkötelezettséget. Következésképpen, a távmunkában dolgozók akár még hatékonyabbak és elkötelezettebbek is lehetnek, mint az irodában dolgozók.