A történelem során a legtöbb űrbéli objektumot mindössze néhány helyről indították a Földről. A BryceTech pedig készített egy átfogó elemzést, amely megvizsgálta, hogy
a 2022. január 3-i állapot szerint hol találhatók a világ űrkikötői
– írja a Visual Capitalist.
Az összesítés a kötött helyszínekre koncentrál, vagyis nem tartalmazza a SpaceX autonóm drónhajóit. Jelenleg három ilyen aktív űrrepülőtér drónhajó működik, az egyik Los Angeles közelében, a másik kettő pedig a floridai Port Canaveralban.
A listán szereplő két leghíresebb űrkikötő a mai Kazahsztán területén található bajkonuri űrrepülőtér, illetve az amerikai Cape Canaveral.
Előbbi a szovjet űrprogram bázisaként épült, és innen indították a Föld első mesterséges műholdját, a Szputnyik 1-et is. Utóbbi pedig a NASA elsődleges műveleti bázisa volt, ahonnan 1969-ben az első Holdra szállást irányították.
Egykor ez a két létesítmény uralta a világ űrprogramjait, azonban az űrkikötők globális listája mára hatalmasra bővült. Kína legújabb indítóhelye, a Hajnan szigeten található Wenchang Space Launch Site például 2016-ban jegyezte az első sikeres indítását.
Az ábrán az orbitális és a szuborbitális indításra alkalmas kikötők, a ballisztikus tesztállomások, valamint a tervezett űrrepülőterek helyszínei láthatók.
A térkép egyik érdekes sajátossága az európai űrrepülőterek hiánya.
Ennek oka, hogy az európai űrprojekteket a dél-amerikai Guyanai Űrközpontból indítják – 1968 óta működik az európai űrkikötő Francia Guyana-ban.
A lokáció egyébként kiemelt fontosságú az űrkikötők létesítése során. Az Egyenlítőhöz közeli, alacsony magasságú indítási helyek a legjobbak, mivel ezek esetében sokkal kevesebb energia kell ahhoz, hogy az űreszköz a felszínről az egyenlítői, úgynevezett geostacionárius pályára kerüljön.
A szigetek és a tengerparti területek szintén gyakori indítási helyek.
Mivel a nyílt vizek nem lakott területek, ezért minimális a kockázata annak, hogy egy indítás meghiúsulása esetén a törmelékek kárt okoznának.
S hogy mennyi űrkikötő van összesen a világon?
A válasz: 66 darab, beleértve a már üzemelő és a még fejlesztés alatt állókat.
Ebből a legtöbb az Egyesült Államokban található (19), de például az Egyesült Királyságban 8, Japánban 6, Ausztráliában és Új-Zélandon együtt 5, Oroszországban és Kínában 4-4 űrkikötő kap helyet.
Ahogy pedig a műholdak és az űrkutatás iránti kereslet folyamatosan bővül, szinte biztos, hogy az indítási helyszínek száma is tovább nő majd a Földön.